Спадщина. Олеський замок та монастир капуцинів. Експедиції 2013/2017 років (Re-mastering 2024). Частина 1. Зовні.

Олеський замок Ольга Пламеницька у своєму дописі, приведеному нижче, подає як замок Даниловичів. От же — поглибимось у допис.

Замок займає овальну в плані вершину 40-метрового пагорба, що самотньо височить над багнистою місцевістю та великим ставом, утвореним річкою Ліберцією. У документах 1327 року Олесько згадується як володіння мазовецького галицько-волинського князя Болеслава-Юрія II Тройденовича. У цей час замок мав вигляд овального в плані (27:57 м) мурованого з каменю на цементовому розчині стінового укріплення з мурами заввишки 7..8 м, до якого з внутрішнього боку прилягали муровані камери за типом давньоруських городень. У середині XIV століття, коли згасла галицька князівська династія, Олесько перейшло спершу до литовського князя Любарта, потім – до угорського графа Емерика Бубека.

Підтримайте проект своїми лайками, поширенням та благодійною грошовою підтримкою.

Дякуємо всім Вам за те що Ви з нами!

Нагадуємо, там де це можливо, по кліку дивимось великі картинки.

Фінансова допомога на підтримку нашого проекту: https://uaaheritage.blogspot.com/2022/07/blog-post_31.html


Ще до недавно (2013) маркером під'їзду до Золотого кільця Львівщини на трасі Київ-Львів був цей монумент - пам'ятник бійцям Першої кінної армії,

а сьогодні (2024), після декомунізації (2017) він виглядає ось так...

Проїхавши Підгорецький замок, який з траси не завжди можна роздивитись, ми неминуче впираємось поглядом на Олеський замок...

Підіймемось до нього та обійдемо навкруги...

Наприкінці XIV століття, з появою вогнепальної зброї, замкові укріплення модернізуються, зокрема, в давніх мурах влаштовуються бійниці нового типу – у вигляді високих вузьких щілин, що трохи розширюються всередину. Три такі бійниці виявлено з південно-західного боку замку. У 1432 році польський король Владислав Ягелло, діставши Олесько від графа Бубека, передав його Янові з Сенна. Магнати Сенненські (Олеські) здійснили наступну модернізацію замку, яка, очевидно, була спричинена руйнацією внаслідок татарських нападів 1442 та 1453 років.

на території парту, що огортає замок розкинувся музей фігур та статуй...

Від цього будівельного етапу на західному фасаді збереглася триканальна бійниця дещо архаїчної форми, зроблена пізніше в давньоруському мурі з застосуванням жолобкової цегли (24,5:19:8 см). Вона була закладена вже на початку XVI століття, на наступному будівельному етапі, пов’язаному з внутрішнім переплануванням замку, розділеного 1511 року між двома дочками львівського каштеляна Петра Олеського – Ганною та Ядвігою. Від цього часу оборонний замок перетворився на укріплену магнатську резиденцію.

Ззовні, з північного боку з’явилася надбрамна башта та корпус оборонно-житлового призначення, біля мурів зсередини було побудовано житлові корпуси з характерними для Ренесансу різьбленими порталами й облямуваннями вікон, а також архітектурними деталями, що докорінно змінили вигляд замку, перетворивши його на палацову споруду.

ось ми й повернулись до точки старту, до стендів...

пройдемо до замкових воріт та далі, в середину...

Наприкінці XVI століття замок став власністю руського воєводи та львівського каштеляна Яна Даниловича з роду Гербуртів, який здійснив останню значну модернізацію замку, оточивши його системою валів та ровів, прибудувавши до східного замкового корпусу аркадові галереї та виконавши деякі внутрішні перепланування. Ці роботи були увічнені пам’ятною геральдичною білокам’яною плитою, виконаною в маньєристичному стилі та вмурованою зовні над проїздом надбрамної башти. Вірогідно, про час проведення цих будівельних робіт свідчить дата “1599” на одному з віконних облямувань з боку замкового двору.

зайдемо на подвір'я замку...

Частина 2. Музейне.
Частина 3. Монастир та архівне.

Джерела:

https://www.pslava.info/ZolochivRn_OleskoSmt,208990.html

https://www.pslava.info/OleskoSmt_Zamok_2000PamArxitekturyTaMistobuduvan,209007.html

https://castles.com.ua/kapucyn.html

https://audiovis.nac.gov.pl/search/

https://polona.pl/sets?searchCategory=objectSets&page=0&size=24&sort=RELEVANCE&searchLike=olesko©right=false

https://www.facebook.com/risingdampsolution/posts/3311601482408183

https://www.facebook.com/old.border.mandrivka

https://www.youtube.com/watch?v=62bQ0L0r8i4&t=103s

https://umoloda.kyiv.ua/number/0/2011/110196

https://suspilne.media/lviv/173774-na-lvivsini-trivae-restavracia-kostelu-kapuciniv/

Якщо Ви маєте бажання, і найголовніше маєте на це можливість, то можете приєднатися до фінансування проєкту. Нам дуже приємна і дорога Ваша підтримка.

Княпаємо сюди ===> Посилання для надання фінансової допомоги на підтримку нашого проєкту: на експедиції та існування блогу та файлосховища. 


Дякуємо всім не байдужим до нашої Архітектурної Спадщини та нашого проєкту "Українські Архітектурні Пам'ятки. Спадщина”.

Підписуйтесь на сторінки проєкту на: 




Технічні партнери проєкту:

найпрофесійніший сервіс з ремонту квадрокоптерів та багато якого іншого обладнання в Україні

та

 

хмарне сховище для синхронізації файлів між комп'ютерами, мобільними пристроями та веб-аккаунтом, яке надає користувачам 1 ТБ для зберігання фото, музики, відео, різних файлів і документів.


ну як то, так =))


P. S. A cup of hot, strong coffee won't hurt with our project! Come on! It's only a dollar!

P R E S S ===>>> and support us!

P.S. ПРОЕКТ НЕ ЗАЙМАЄТЬСЯ ЗБОРОМ КОШТІВ І ПОЖЕРТВ НА РЕМОНТИ, РЕСТАВРАЦІЇ ТА РЕКОНСТРУКЦІЇ ОБ'ЄКТІВ АРХІТЕКТУРНОЇ СПАДЩИНИ, ПРО ЯКІ МИ РОЗПОВІДАЛИ ТА РОЗПОВІДАЄМО У СВОЇХ СТАТТЯХ.

Це є прерогативою місцевих органів, громад, громадських об'єднань чи благодійних фондів.

Коментарі

Популярні дописи з цього блогу

Спадщина. Печера. Каплиця-мавзолей родини Потоцьких. Експедиція 2015 року.

Спадщина. Андрушівка. Маєток графів Тишкевичів. Експедиція 2015 року. Частина 1.

Спадщина. Привітне (Хрінівка). Маєток Сулятицьких. Експедиція 2019 року.