Спадщина. Острог. Луцька брама. Експедиції 2014 та 2016 років.

ЛУЦЬКА НАДБРАМНА ВЕЖА, друга половина XV - початок XVI ст. — пам'ятка оборонної архітектури в місті Острог. Рідкісний зразок оборонної споруди — барбакана. Поряд з Татарською брамою демонстрували велич і поважний статус столиці Острожчини. Автор проекту — архітектор Якуб Мадлайн.
Підтримайте проект своїми лайками, поширенням та благодійною грошовою підтримкою.
Дякуємо всім Вам за те що Ви з нами!
Нагадуємо, там де це можливо, по кліку дивимось великі картинки.
Фінансова допомога на підтримку нашого проекту: https://uaaheritage.blogspot.com/2022/07/blog-post_31.html
Окрім суто утилітарної функції Луцька брама повинна була демонструвати велич і поважний статус столиці земель Острозьких, що було досягнуто використанням архітектурного прийому поєднання вишуканого аттика з суворою міцністю гладенько потинькованих стін. Саме цей вдало використаний прийом став найприкметнішим в архітектурному обличчі Острога періоду середньовіччя.
Була найважливішою ланкою в кільці міських укріплень, захищала місто з боку дороги на Луцьк. Спорудження виконувало функції міських воріт і одночасно оборонної вежі. Відноситься до самобутнього типу зміцнення, сформованому на Волині внаслідок злиття двох окремих оборонних споруд - замкових воріт і барбакана.
а зараз подивимось з землі...
Складається в плані з прямокутника і овалу, що було продиктовано місцем споруди в загальній системі укріплень і конкретними природними умовами. Торець прямокутної частини звернений в сторону міста. Для розширення зони флангового обстрілу вежа була поставлена таким чином, що всім своїм обсягом виступала за лінію оборонних мурів, що примикають до її торця.
Спочатку споруда була двоярусним, в кінці XVI-початку XVII ст. надбудований ренесансний аттик з бійницями. Вежа триярусна, складена з пісковика на вапняному розчині, кладка армована дерев'яними зв'язками. У першому ярусі знаходився проїзд. Третій ярус - ренесансний аттик з фігурними зубцями і ліпними розетками, пом'якшувальний оборонні риси вежі і надає їй характер світської архітектури.
В'їзд обрамлений порталом з тесаного каменю. У нижньому поясі аттика знаходяться бійниці у формі перевернутої замкової щілини. З внутрішньої сторони в стінах вежі збереглися гнізда від несучих балок дерев'яних бойових галерей.
Характерними особливостями пам'ятника є монолітна кладка кам'яних стін, раціональна форма плану, чітке і просте об'ємно-просторове рішення, поярусно розміщення бійниць в шаховому порядку, внаслідок чого не залишалося непростреліваемих ділянок перед вежею і вздовж оборонних мурів. Пам'ятник служить своєрідним прикладом оборонних споруд України XVI ст.
Луцька брама на гравюрі Józefa Ungra 1863 року
брама на макеті
1968. Логвин Г.Н. По Україні.
1976. Фото М.І.Жарких.
Серед архітектурних пам’ятників Oстрога Луцька брама займає особливе місце. Протягом довгих років слугувала вона як важливий захисний пункт в західній частині міських укріплень з сторони Луцька, одночасно виконуючи функції міських воріт і бойової башти. Зараз тут — музей стародруків, колекція книжок, як на масштаби міста, вражає.
1985. Пам’ятки архітектури та містобудування України
1985. Фото М.І.Жарких.
Джерела:
Памятники градостроительства и архитектуры УССР. – К.: Будівельник, 1985 г., т. 3, с. 320)
Якщо Ви маєте бажання, і найголовніше маєте на це можливість, то можете приєднатися до фінансування проєкту. Нам дуже приємна і дорога Ваша підтримка.
Княпаємо сюди ===> Посилання для надання фінансової допомоги на підтримку нашого проєкту: на експедиції та існування блогу та файлосховища.
Підписуйтесь на сторінки проєкту на:
Технічні партнери проєкту:
найпрофесійніший сервіс з ремонту квадрокоптерів та багато якого іншого обладнання в Україні
та
хмарне сховище для синхронізації файлів між комп'ютерами, мобільними пристроями та веб-аккаунтом, яке надає користувачам 1 ТБ для зберігання фото, музики, відео, різних файлів і документів.
ну як то, так =))
P. S. A cup of hot, strong coffee won't hurt with our project! Come on! It's only a dollar!
P R E S S ===>>> and support us!
P.S. ПРОЕКТ НЕ ЗАЙМАЄТЬСЯ ЗБОРОМ КОШТІВ І ПОЖЕРТВ НА РЕМОНТИ, РЕСТАВРАЦІЇ ТА РЕКОНСТРУКЦІЇ ОБ'ЄКТІВ АРХІТЕКТУРНОЇ СПАДЩИНИ, ПРО ЯКІ МИ РОЗПОВІДАЛИ ТА РОЗПОВІДАЄМО У СВОЇХ СТАТТЯХ.
Це є прерогативою місцевих органів, громад, громадських об'єднань чи благодійних фондів.
Коментарі
Дописати коментар