Спадщина. Перші Бровки. Садиба Сцібор-Рильских. Експедиція 2015 року.
Маєток Сцібор-Рильських (1913).
Підтримайте проект своїми лайками, поширенням та благодійною грошовою підтримкою.
Дякуємо всім Вам за те що Ви з нами!
Нагадуємо, там де це можливо, по кліку дивимось великі картинки.
Фінансова допомога на підтримку нашого проекту: https://uaaheritage.blogspot.com/2022/07/blog-post_31.html
Інтер'єр маєтку Сцібор-Рильських (1913).
Марія Сцібор-Рильська (Рациборовська), дружина Оскара Сцібор-Рильського у своєму маєтку в с.Бровки (1913)
Маєток Сцібор-Рильських (1929).
Марія й Оскар Сцібор-Рильські - останні поміщики.
парковий фасад (1914)
герб Остоя
З 1834 року селом, разом із сусідніми Ярешками (загалом — 412 душ), володів Діонизій-Каетан (Діонисій Антонович) Рильський (Сцібор-Рильський) — двоюрідний брат Теодора Рильського — прадіда Максима Рильського та онук відомого Шимона Рильського, що належав до герба Остоя. Протягом трьох років згідно з вибором місцевого дворянства Діонисій Сцібор-Рильський був сквирським повітовим суддею. У 1870 населення становило 723 православних і 39 католиків.
Так маєток зустрів нас у 2015 році...
Ще недавно будівля виглядала ось так (2010. Фото Валерій Колосюк)...
До 1918 селом володів Оскар Сцібор-Рильський (Oskar Ścibor-Rylski) разом з дружиною Марією з роду Раціборовських.
У селі поки ще можна побачити руїни садиби, що належала дядькові М. Рильського.
Територія садиби безнадійно заростає дикими деревами, так що навіть сфотографувати її повністю вже неможливо. Все поступово руйнується, у найближчі кілька років від будинку, швидше за все, залишиться лише купа будівельного сміття.
Цікава легенда про будинок, розказана місцевим жителем. Коли сталася революція 1917 року, робітники та селяни прийшли до Рильського, щоб заявити свої права на його власність. Він зустрів їх на ганку, сперечатися не став, оскільки «проти лому немає прийому», але попросив трудящих про одне – не руйнувати будинок (такі випадки, коли поміщицькі садиби знищували «просто так», були досить поширеними), а знайти йому якесь корисне застосування, наприклад, можна влаштувати тут школу.
Він повернувся назад у свій (мабуть, з цього моменту, уже – не свій) будинок, і після цього його ніхто не бачив. Кажуть, у садибі був передбачений підземний хід на околицю села, де його чекала запряжена карета, на якій і втік господар садиби.Як це не сумно і дивно звучить, але місцеві жителі сто років тому виявилися більш дбайливими, ніж їхні спадкоємці.
Ще більш цікава подія сталася на багато років пізніше, практично вже в наш час. З якоюсь картою приїхала в село спадкоємиця поміщика, найняла будівельну техніку, і пізно вночі витягла зі ставка щось. Селяни кажуть про карету з золотом :-). Ось такі в Бровках Перших живуть фантазери.
У 1990 року школу, яка була в садибі, перенесли у нову будівлю і маєток почав занепадати. Місцеві жителі розібрали печі, повибивали вікна і двері. Зараз маєток виглядає вкрай непривітно – біла будівля без вікон і дверей з облізлою штукатуркою обросла деревами. Всередині залишилися тільки стіни, а все, що можна було зняти чи зірвати – люди позабирали. У середині від поміщиків не залишилося нічого, напевно крім старого кахлю, видовище - дуже сумне ...
Ще кілька років та руйнація дійде до свого апогею.
А навколо все густіша чаща, що приховує непотрібне погляду ...
На початку XXI століття все ще не було так погано...
Але у 2012 руїнізація вже йде повним ходом...
цікаве з коментарів...
croat2008
...Тут не вказано, що коли приїжджала спадкоємниця, то вона у районі пропонувала великі гроші за маєток + побудувати нову школу у селі (стеля у маєтку руйнуватися почала, він уже був аварійним!). Їй, як говорять, відмовили чомусь.., хоча нову школу у 20 метрах поруч будувати розпочали, а потім раптово заморозили (фундамент можливо і досі є і до його странності будівництва є питання). Про карету ще від бабусі чув, але про техніку це брехня (можливо..), є догадки деякі, коли побуваю в селі перевірю їх). Про тунелі правда, бабуся говорила про них і куди вели.
У мене є інші питання --- 1. Хто і коли побудував маєток?? 2. Чому він побудований у римському стилі?? 3. Чому метрові стіни і звідки стільки кірпіча на них (всі вцілілі старі доми в селі з глини та дерева)?? 4. Чому немає жодної згадки про високу стіну вокруг помістя і парку і коли вона зникла?...
А у 2021 році це вже виглядало ось так (фото sielent_brat)...
Джерела:
https://ua.igotoworld.com/ua/poi_object/71677_usadba-scibor-rylskih.htm
Якщо Ви маєте бажання, і найголовніше маєте на це можливість, то можете приєднатися до фінансування проєкту. Нам дуже приємна і дорога Ваша підтримка.
Княпаємо сюди ===> Посилання для надання фінансової допомоги на підтримку нашого проєкту: на експедиції та існування блогу та файлосховища.
Підписуйтесь на сторінки проєкту на:
Технічні партнери проєкту:
найпрофесійніший сервіс з ремонту квадрокоптерів та багато якого іншого обладнання в Україні
та
хмарне сховище для синхронізації файлів між комп'ютерами, мобільними пристроями та веб-аккаунтом, яке надає користувачам 1 ТБ для зберігання фото, музики, відео, різних файлів і документів.
ну як то, так =))
P. S. A cup of hot, strong coffee won't hurt with our project! Come on! It's only a dollar!
P R E S S ===>>> and support us!
P.S. ПРОЕКТ НЕ ЗАЙМАЄТЬСЯ ЗБОРОМ КОШТІВ І ПОЖЕРТВ НА РЕМОНТИ, РЕСТАВРАЦІЇ ТА РЕКОНСТРУКЦІЇ ОБ'ЄКТІВ АРХІТЕКТУРНОЇ СПАДЩИНИ, ПРО ЯКІ МИ РОЗПОВІДАЛИ ТА РОЗПОВІДАЄМО У СВОЇХ СТАТТЯХ.
Це є прерогативою місцевих органів, громад, громадських об'єднань чи благодійних фондів.
Коментарі
Дописати коментар