Спадщина. Лікіцари. Церква св. Василя. XVIII століття. Експедиція 2020 року.
Підтримайте проект своїми лайками, поширенням та благодійною грошовою підтримкою.
Дякуємо всім Вам за те що Ви з нами!
Нагадуємо, там де це можливо, по кліку дивимось великі картинки.
Фінансова допомога на підтримку нашого проекту: https://uaaheritage.blogspot.com/2022/07/blog-post_31.html
Перші письмові згадки про село можна знайти у часописах 15 століття. Саме там воно згадується з назвою Лікіцари. Звідки вона походить і її точний переклад достеменно ніхто сказати не може. Місцеві гадають, що назва скоріш має румунське значення, а в буквальному перекладі означає «місце для торгівлі». За часів Австро-Угорської імперії село назвали Куруцвар, а потім вже назва обросла легендами, мовляв, саме ці території заселяли народні повстанці куруци. Ще у 60-70 роках за часів радянської влади у селі проживало 350 осіб і було понад 70 будинків. Була навіть початкова школа на 40 дітей, де працювало 2 вчителі. Але складна дорога, подекуди без твердого покриття, і відсутність роботи, яка б приносила дохід, обумовили відтік населення до Ужгорода і Перечина і поступове вмирання села.
Головною будівлею села, яка приваблює туристів, є старовинна дерев’яна церква св. Василія. Місце під дерев'яну двозрубну церкву давні жителі Лікіцарів (а судячи зі стилю будівлі, це були лемки) вибрали напрочуд вдале: в центрі поселення, на горбку. Гарне місце. Храм, оточений невеликим цвинтарем, видно майже з кожної точки малесенького села. Довкола панують лісисті схили, а над ними величний масив полонини Рівної.
Дата, яку повідомлює охоронна таблиця (1748), не є остаточною і єдиною: навіть на самому храмі є ще дві цифри: 1930 (на вкритій бляхою, а не ґонтом, дзвіниці) і 1980. Ймовірно, тоді відбувалися ремонти храму. Як і в тому таки відбитому на міді тисяча сімсот сорок восьмому: є припущення, що храм виник на початку XVIII століття, а вже в середині століття (у 1748 р. церква була перебудована) набув знайомого й зараз вигляду. Значний ремонт, а, можливо, і часткову перебудову проведено в 1932 році, тоді ж обидві вежі перекрито бляхою.
Церква колись належала ченцям-василіанам. Зараз — селу.
Від тієї старої церкви до сьогодні збереглися зруби стін та шатрові завершення верхів над навою, бабинцем та східним об'ємом. Зведено святиню з ялинових брусів без жодного цвяха. Кутові з'єднання виконані вирубками в простий замок з двобічним вирізом з потаємним прямим шипом. Більший зруб, спільний для нави та бабинця, і менший вівтарний зруб вкриті двосхилим дахом. По периметру храму йде піддашшя, що спирається на випуски зрубів. Піддашшя і дах мають профільований карниз із цільного бруса.
Над бабинцем – невисока квадратна башта з бароковим завершенням. Подібна до башти невелика глава увінчує гребінь даху над вівтарем. Під високим дахом церкви ховаються шатрові перекриття з заломами. Над бабинцем перекриття пласке. Звичайно ж — саме з бабинця виростає невисока декоративна вежа з бароковим дахом.
Церква невеличка, компактна. всередині тісна-претісна: понад два десятки вірян там навряд чи поміститься з комфортом. Інші могли зачекати надворі: тим більш, по всьому периметру Василівської церкви проходить піддашшя, а також профільований карниз з цільного бруса. Підлога в храмі з рваних плит пісковику. В стінах над опасанням всього три малесеньких віконечка. Прицерковну територію оточує низький кам'яний мур.
360º панорама. Для перегляду в повноекранному режимі, з високою якістю, натискаємо на значок Toggle Fullscreen англійською мовою, перший в правому верхньому куті
У 1985 році змінили інтер’єр: настелили дерев’яну підлогу, стіни та стелю обшили картоном, провели електрику. У 1988 році незграбно перефарбовано ікони трирядного іконостаса. Ікони празникового ряду замінено репродукціями.
До речі, ще у 2002 році тодішній голова ОДА наказав зняти з церкви бляху та повернути храму його первісний вигляд. На межі 2007-2009 року бляху таки поміняли на ґонт. Мініатюрна ж каркасна дзвіниця знаходиться на північний схід від святині.
1985. Пам'ятники містобудування та архітектури.
1993. Сирохман М. Церкви України: Закарпаття.
2007. Фото з сайту castles.com.ua
2009. Фото Олени Крушинської
Джерела:
https://castles.com.ua/likitsary.html
https://www.pslava.info/LikicaryS_CerkSvVasylja,117601.html
http://www.derev.org.ua/zakarp/likitsary.htm
http://decerkva.org.ua/zak/likitsary.html
Якщо Ви маєте бажання, і найголовніше маєте на це можливість, то можете приєднатися до фінансування проєкту. Нам дуже приємна і дорога Ваша підтримка.
Княпаємо сюди ===> Посилання для надання фінансової допомоги на підтримку нашого проєкту: на експедиції та існування блогу та файлосховища.
Підписуйтесь на сторінки проєкту на:
Технічні партнери проєкту:
найпрофесійніший сервіс з ремонту квадрокоптерів та багато якого іншого обладнання в Україні
та
хмарне сховище для синхронізації файлів між комп'ютерами, мобільними пристроями та веб-аккаунтом, яке надає користувачам 1 ТБ для зберігання фото, музики, відео, різних файлів і документів.
ну як то, так =))
P. S. A cup of hot, strong coffee won't hurt with our project! Come on! It's only a dollar!
P R E S S ===>>> and support us!
P.S. ПРОЕКТ НЕ ЗАЙМАЄТЬСЯ ЗБОРОМ КОШТІВ І ПОЖЕРТВ НА РЕМОНТИ, РЕСТАВРАЦІЇ ТА РЕКОНСТРУКЦІЇ ОБ'ЄКТІВ АРХІТЕКТУРНОЇ СПАДЩИНИ, ПРО ЯКІ МИ РОЗПОВІДАЛИ ТА РОЗПОВІДАЄМО У СВОЇХ СТАТТЯХ.
Це є прерогативою місцевих органів, громад, громадських об'єднань чи благодійних фондів.
Коментарі
Дописати коментар