Спадщина. Сміла. Римо-католицька церква Успіння Пресвятої Діви Марії. Експедиція 2018 року.
Підтримайте проект своїми лайками, поширенням та благодійною грошовою підтримкою.
Дякуємо всім Вам за те що Ви з нами!
Нагадуємо, там де це можливо, по кліку дивимось великі картинки.
Фінансова допомога на підтримку нашого проекту: https://uaaheritage.blogspot.com/2022/07/blog-post_31.html
В 1658-59 роках Смілою володів полковник Данило Виговський, пізніше місто відійшло до О. Конецьпольського та Любомирських. В 1742 році князі Любомирські зводять у Смілі дерев'яний замок, оточений валом. В 1793 році, після II поділу Польщі Смілу перепродаують Потьомкіну, наступним власником буде його племінник, граф Олександр Самойлов.
З інших джерел маємо таку інформацію:
...Цікаво, що історія будівництва римо-католицьких храмів хоча і була започаткована ще Любомирськими, але вони спромоглися лише на невеличку дерев’яну каплицю св. Варвари. 1783 року Любомирський подарував ділянку землі ченцям ордену капуцинів. Але монастир розвивався лише за кошти від служб та пожертв парафіян. Любомирський хоч і зобов’язався будувати монастир власним коштом, особливо не переймався тим. З продажем Сміли Потьомкіну капуцини забралися геть. Збудована ними дерев’яна церква стає парафіяльною. Але ясновельможний князь, бувши православним, перший перейнявся будівництвом нової церкви, заповідавши щорічну виплату смілянською економією на користь церкви 100 срібних рублів. Щоправда, цей заповіт був суто формальним «на словах», що згодом призвело до судової тяжби між ксьондзами та одним зі спадкоємців князя – паном Енгельгардтом. Енгельгардт суд виграв, щоправда, інші спадкоємці, зокрема Самойлов, волю князя виконували справно...
Саме Самойлов був ініціатором і головним спонсором будівництва нової церкви у 1805 році. Однак вона дуже скоро занепала і почала руйнуватися. Вже 1820 року за описом ксьондза Маврикія Дзеконського ця церква, складена з соснових брусів дуже погнила, дах протікав у багатьох місцях. У 1818-1827 роках у Смілі коштом Антонія Совецького було споруджено церкву у неокласичному стилі на місці старої дерев'яної каплиці св. Варвари, зведеної наприкінці 60-х років XVIII століття Ксаверієм Любомирським (за іншою інформацією, тут спочатку за кошти Самойлова був збудований у 1805 році храм із соснових брусів, який швидко став непридатним).
плебанія, де зараз проводяться богослужіння.
Інтер’єр церкви прикрашали, зокрема, у вівтарі два великих образи, написані відомим живописцем Пашковським. Та особливо пишалися місцеві католики намальованим на дереві чудотворним образом Богородиці. Розповідали, буцімто, зображення Діви Марії з немовлям Ісусом на руках іноді з’являлося вночі високо над церквою і, повисівши трохи, помалу переносилося, сяючи, до православного Преображенського собору, на протилежний бік тоді центрального майдану Сміли, де зникало.
пійдемо в середину
Однак, ні вівтарі, ні образи, ні хрести не допомогли церкві втриматися, коли до влади прийшли більшовики.
До 1930-х років храм лишався чинним, потім був закритий, використовувався під зерносховище. Тоді ж башточки та купол було розібрано. Під час війни там було влаштовано Преображенську церкву. У 1944-2000 роках храм перебував закритим (використовувався як будинок культури, а потім як районна бібліотека). У 1947-1949 роках було знесено центральну вежу, розібрано дзвіницю і демонтовано підлогу з мармуру.
колись тут було пічне опалення
перейдемо до захристії
1972 року до церкви добудували приміщення бібліотеки та адміністрації парку.
Зі спогадів завідувачки відділу культури Смілянського міськвиконкому Діни Осадчей:
Для будівництва ми тут таки при вході в храм брали пісок і відкопали підземний хід. Закрито його було міцною дерев'яною лядою. Я пройшла підземним ходом десь до середини парку. Далі йти боялася, та й повітря було важке, Пам'ятаю, що цегла, якою він викладений, не така, як сучасна. Вона мала трохи інший вигляд і здавалася дуже якісною. Ішла я на повний зріст. Поруч зі мною ще могла йти людина. Тобто було досить просторо. Хлопці ходили далі, але казали, що їх зупинив завал.
а це був особливий вхід для багатіїв та місцевих можновладців на один з двох балконів понад вівтарем, де вони сиділи на службі Божій...
останки розписів
власне, самі балкони
Успенській церкві ще пощастило. Її будівля збереглася, а от Преображенський храм зруйнували й з цегли збудували школу №3. Залишилася тільки рублена сторожка. Школу звели просто на могилках церковного цвинтаря…
У 2000 році було передано парафії документи на святиню, проте храм повернули лише у грудні 2003 року. У січні 2002 року у будівлі храму сталася пожежа. З березня 2004 року святиня повільно ремонтується, вірні добиваються повернення колишнього парафіяльного будинку, що стоїть поруч.
спуск у крипти, но дуже вузький та захламлений, відвідаємо його після повного розчищення...
двері до нартекса
а це останки скриньки для пожертвувань
вхідні двері зсередини
Сьогодні святиня є найдавнішою спорудою Сміли та Смілянщини. Місцева влада не передає право власності на землю, на який розміщується храм та плебанія, хоча напряму і не дає відказу. Це заважає пошуку інвесторів для закінчення ремонту, тому, що люди з грошами не хочуть вкладати гроші незрозуміло в що. Зате поруч, як кажуть, місцевий депутат побудував нічний клуб з супутніми послугами. Може тому питання з землею для храму до сьогодні в підвищеному стані…
Смілу обслуговують дієцезіальні священники (у 2006-2013 роках тут також відправляли богослужіння греко-католики).
Гравюра з польського тижневика "Tygodnik Ilustrowany" (№212 за 20.01.1872, с.33).
Успенська церква в ХІХ столітті
Погляд на останок
Джерела:
Якщо Ви маєте бажання, і найголовніше маєте на це можливість, то можете приєднатися до фінансування проєкту. Нам дуже приємна і дорога Ваша підтримка.
Княпаємо сюди ===> Посилання для надання фінансової допомоги на підтримку нашого проєкту: на експедиції та існування блогу та файлосховища.
Підписуйтесь на сторінки проєкту на:
Технічні партнери проєкту:
найпрофесійніший сервіс з ремонту квадрокоптерів та багато якого іншого обладнання в Україні
та
хмарне сховище для синхронізації файлів між комп'ютерами, мобільними пристроями та веб-аккаунтом, яке надає користувачам 1 ТБ для зберігання фото, музики, відео, різних файлів і документів.
ну як то, так =))
P. S. A cup of hot, strong coffee won't hurt with our project! Come on! It's only a dollar!
P R E S S ===>>> and support us!
P.S. ПРОЕКТ НЕ ЗАЙМАЄТЬСЯ ЗБОРОМ КОШТІВ І ПОЖЕРТВ НА РЕМОНТИ, РЕСТАВРАЦІЇ ТА РЕКОНСТРУКЦІЇ ОБ'ЄКТІВ АРХІТЕКТУРНОЇ СПАДЩИНИ, ПРО ЯКІ МИ РОЗПОВІДАЛИ ТА РОЗПОВІДАЄМО У СВОЇХ СТАТТЯХ.
Це є прерогативою місцевих органів, громад, громадських об'єднань чи благодійних фондів.
Коментарі
Дописати коментар