Спадщина. Рогатин. Римо-католицька церква св. Миколая та Анни. Експедиція 2018 року.

Перша письмова згадка про Рогатин датується 1184 роком, коли поселення входило до Галицько-Волинського князівства. 1366 року Рогатин згадується як фортеця, а 1390 року — як місто у буллі Папи Боніфація IX перемишльському єпископу. У 1415 році село Філіповичі було перейменоване на Рогатин, який отримав того ж року магдебурзьке право, а колишній Рогатин назвали Старим Рогатином (пізніше він став селом Підгороддя). 1849 року Рогатин стає центром Рогатинського повітового староства Галицького намісництва, а 1939 року — районним центром Івано-Франківщини.

Підтримайте проект своїми лайками, поширенням та благодійною грошовою підтримкою.

Дякуємо всім Вам за те що Ви з нами!

Нагадуємо, там де це можливо, по кліку дивимось великі картинки.

Фінансова допомога на підтримку нашого проекту: https://uaaheritage.blogspot.com/2022/07/blog-post_31.html


Парафію в Рогатині заснували у 1415-1419 роках. 1509 року дерев'яний храм відбудували заново після пожежі, яка виникла під час молдавського нападу на місто. А у 1538 році було споруджено сучасний мурований храм. Наприкінці XVI століття до храму добудували дві каплиці та вежу.

1666 року церкву було освячено після ліквідації ушкоджень, завданих козаками у 1648 році.

Храм своєрідно поєднав готичні та ренесансні елементи. Про його оборонний характер нагадують бійниці на височезній дзвіниці. Після неодноразових навал татар та турків храм часом подовгу стояв в руїні.

2013

Ремонт святині відбувався у 1804-1807 за Австро-Угорщини, була проведена його ґрунтовна реконструкція, 1862 року відремонтовано дзвіницю, а в 1896 та 1936 роках також проводилися ремонт церкви. Верхівку башти добудували на 2 метри та після реставрації 1936 року прилаштували оглядовий майданчик, його призначення полягало у спостереженні краєвидів міста з оборонною метою, тобто, вежа мала дозорне значення.

З 40-х років XX століття по 1991 рік церква була закрита (у 1969-1973 роках будівлю храму відремонтували), після реставрації, в споруді були склади, меблевий магазин та музей атеїзму. 14 вересня 1991 року єпископ М. Трофим'як освятив повернений храм. В 1995 році в Україну приїхали сестри представниці згромадження лат. Congregatio Virginum a Praesentatione Beatae Mariae Virginis, які опікуються храмом і до сьогодні.

2000 року було завершено зовнішній ремонт церкви та відбудову головного вівтаря за проектом С. Юрченка.

Церква складена з цегли, тринефна, шестистовпна, з вежею-дзвіницею. До центральної частини з обох сторін примикають квадратні в плані невисокі каплиці. Перекрита системою хрестових нервюрних склепінь. Стіни укріплені контрфорсами. Вежа квадратна в плані, чотириярусна, завершена шатром.

Інтер'єр церкви був сильно пошкоджено часом, війнами та людьми, хоча деякі елементи можна ще й досі спостерігати в храмі...

У теперішній час церква святого Миколая та Анни в Рогатині — не лише духовна святиня, але й історична скарбниця України.

трошки архівного

1990

план церкви

на цьому відео є частково показані підвали костелу, до яких ми не попали...

Джерела:

http://www.rkc.in.ua/index.php?l=u&m=k&f=ozifro&p=ifroromk

https://castles.com.ua/r.html

https://uk.wikipedia.org/wiki/Костел_святого_Миколая_(Рогатин)

https://drymba.com/uk/1032243-kostel-mykolaya-rohatyn-ivano-frankivska

https://www.pslava.info/RogatynM_KostSvMykoly,238515.html

http://www.etoretro.ru/search.htm?search_keywords=рогатин&submit=Найти

https://polona.pl/search/?query=rohatyn&filters=public:1

http://ishchuk.net/Podorozhi/Ukraine/Ivano-Frankivska/Rogatynski/Rogatyn/

Якщо Ви маєте бажання, і найголовніше маєте на це можливість, то можете приєднатися до фінансування проєкту. Нам дуже приємна і дорога Ваша підтримка.

Княпаємо сюди ===> Посилання для надання фінансової допомоги на підтримку нашого проєкту: на експедиції та існування блогу та файлосховища. 


Дякуємо всім не байдужим до нашої Архітектурної Спадщини та нашого проєкту "Українські Архітектурні Пам'ятки. Спадщина”.

Підписуйтесь на сторінки проєкту на: 




Технічні партнери проєкту:

найпрофесійніший сервіс з ремонту квадрокоптерів та багато якого іншого обладнання в Україні

та

 

хмарне сховище для синхронізації файлів між комп'ютерами, мобільними пристроями та веб-аккаунтом, яке надає користувачам 1 ТБ для зберігання фото, музики, відео, різних файлів і документів.


ну як то, так =))


P. S. A cup of hot, strong coffee won't hurt with our project! Come on! It's only a dollar!

P R E S S ===>>> and support us!

P.S. ПРОЕКТ НЕ ЗАЙМАЄТЬСЯ ЗБОРОМ КОШТІВ І ПОЖЕРТВ НА РЕМОНТИ, РЕСТАВРАЦІЇ ТА РЕКОНСТРУКЦІЇ ОБ'ЄКТІВ АРХІТЕКТУРНОЇ СПАДЩИНИ, ПРО ЯКІ МИ РОЗПОВІДАЛИ ТА РОЗПОВІДАЄМО У СВОЇХ СТАТТЯХ.

Це є прерогативою місцевих органів, громад, громадських об'єднань чи благодійних фондів.

Коментарі

Популярні дописи з цього блогу

Спадщина. Олеський замок та монастир капуцинів. Експедиції 2013/2017 років (Re-mastering 2024). Частина 1. Зовні.

Спадщина. Вишнівець. Замок. Палац. Експедиція 2016 року. Re-master 2024.

Спадщина. Золотий Потік. Замок. Експедиція 2016 року. Re-master 2024.