Спадщина. Бар. Римо-католицька церква святої Анни. 1811. Експедиція 2019 року.

Храм святої Анни — культова споруда в місті Бар Вінницької області, збудована 1811 року. Є архітектурною та історичною пам'яткою і знаходиться за адресою: вулиця Святого Миколая, 12 у південній частині міста.

Підтримайте проект своїми лайками, поширенням та благодійною грошовою підтримкою.

Дякуємо всім Вам за те що Ви з нами!

Нагадуємо, там де це можливо, по кліку дивимось великі картинки.

Фінансова допомога на підтримку нашого проекту: https://uaaheritage.blogspot.com/2022/07/blog-post_31.html


Перша документальна згадка про місто, яке тоді називалось 'Ров', відноситься до 1401 року. У 1533 році до Ровського замку прибула королева Бона Сфорца із сином Сигізмундом Августом, розпочала будівництво нової фортеці, яку назвала Баром (на честь свого княжого володіння в Італії — Барі). А 24 листопада 1537 року звільнили всіх, хто поселився у Барі, від податків та створила Барське староство. 1540 року місто отримало магдебурзьке право.

У 1550 році польська королева Бона Сфорца призначила матеріальне забезпечення барському парафіяльному храму, однак він з'явився в Барі лише під кінець XVI століття. За словами польського історика Антонія Ролле, на той час споруда була дерев'яною, розміщувалася значно південніше від нинішнього храму. Вона була освячена в ім'я Святого Миколая, покровителя італійського міста Барі, в однойменному соборі якого похована сама королева Бона.

Пожежі двічі вщерть знищували не тільки дерев'яні приміщення, а й предмети церковного вжитку. Новий дерев'яний храм (з бука) збудували зусиллями о. Матея Круліковського 1721 року. З приєднанням Правобережної України до Росії Бар спочатку увійшов до її складу як повітове місто, а 1797 року став заштатним містом Могилівського повіту Подільської губернії. Нині, це районний центр з населенням понад 15 тисяч мешканців.

У 1807 році після сумнозвісних подій Барської конфедерації та поділів Польщі з ініціативи тодішнього пріора Барського домініканського монастиря отця Емерика Шатбея розпочалося будівництво мурованого храму. Завдяки домініканцю о. П. Шадбаєвому у 1811 році будівництво завершилось. В 1826 році консекрував храм єпископ Францішек Мацькевич.

Наріжний камінь під нову добудову в неоготичному стилі заклали 26 липня 1902 року на кошти парафіянки Пелагії Мілевської. Керував роботою архітектор Й. Томчук. У 1906 році храм освятили на честь святої Анни — покровительки Барської парафії. До 1908 року зусиллями о. Олександра Щавінського збудували фактично новий неоготичний храм (від старого залишився тільки пресбітерій — вівтарна частина).

Орган для храму був куплений у першій декаді 1900 року на фабриці Домініка Бернацького з Добжине над Віслою, але його стан до 1995 року не досліджений. Після 1995 року орган кілька разів ремонтували, але він знову згасав на тривалий час. 2018 року орган було відновлено. Це була перша робота Давида Сухарського – учня відомого майстра та органіста Єжи Куклі, який консультував роботи. Стан труб був обтяжливим: більшість із них вимагала не тільки ремонту, а й відновлення. Оригінальна диспозиція органу була збережена з однією зміною: встановлений Salicet 8' замість Aeolina 8”. Були замінені також міхи та вентилятор. Встановлений - тихий, угорський фірми «Konyves es Fia».

З 1933 до 1942 року святиня перебувала закритою. У 80-х роках минулого століття тут працював настоятелем майбутній єпископ о. Броніслав Бернацький, якому 1989 року допомагав у душпастирстві інший майбутній єпископ - о. Яцек Пиль OMI. У 1995 році настоятелем був призначений отець Микола Гуцал, завдяки його старанням було здійснено капітальну реставрацію храму. В 1996 році закінчено будівництво парафіяльного будинку. В 1999 році затверджено Статут парафіяльного відділу благодійної організації «КАРІТАС СПЕС». 26 липня 2006 року Апостольський нунцій в Україні архієпископ Іван Юркович здійснив реконсекрацію храму.

Декілька старих зображень та поштівок...

Бона Сфорца. 1517

Джерела:

https://uk.wikipedia.org/wiki/Костел_святої_Анни_(Бар)

https://rkc.in.ua/index.php?&m=k&f=efms&l=u

https://www.pslava.info/BarM_KostelSvMykoly,261360.html

https://organy.lviv.ua/ru/instruments/podillya/162-bar-kostol-sviatoi-anny-2

https://castles.com.ua/bar.html

https://www.etoretro.ru/city2476.htm

Якщо Ви маєте бажання, і найголовніше маєте на це можливість, то можете приєднатися до фінансування проєкту. Нам дуже приємна і дорога Ваша підтримка.

Княпаємо сюди ===> Посилання для надання фінансової допомоги на підтримку нашого проєкту: на експедиції та існування блогу та файлосховища. 


Дякуємо всім не байдужим до нашої Архітектурної Спадщини та нашого проєкту "Українські Архітектурні Пам'ятки. Спадщина”.

Підписуйтесь на сторінки проєкту на: 




Технічні партнери проєкту:

найпрофесійніший сервіс з ремонту квадрокоптерів та багато якого іншого обладнання в Україні

та

 

хмарне сховище для синхронізації файлів між комп'ютерами, мобільними пристроями та веб-аккаунтом, яке надає користувачам 1 ТБ для зберігання фото, музики, відео, різних файлів і документів.


ну як то, так =))


P. S. A cup of hot, strong coffee won't hurt with our project! Come on! It's only a dollar!

P R E S S ===>>> and support us!

P.S. ПРОЕКТ НЕ ЗАЙМАЄТЬСЯ ЗБОРОМ КОШТІВ І ПОЖЕРТВ НА РЕМОНТИ, РЕСТАВРАЦІЇ ТА РЕКОНСТРУКЦІЇ ОБ'ЄКТІВ АРХІТЕКТУРНОЇ СПАДЩИНИ, ПРО ЯКІ МИ РОЗПОВІДАЛИ ТА РОЗПОВІДАЄМО У СВОЇХ СТАТТЯХ.

Це є прерогативою місцевих органів, громад, громадських об'єднань чи благодійних фондів.

Коментарі

  1. Для м. БАР, СОБОР Є УНІКАЛЬНОЮ СПОРУДОЮ. Вражають терміни будівництва, які сьогодні ніхто не зможе повторити.

    ВідповістиВидалити

Дописати коментар

Популярні дописи з цього блогу

Спадщина. Олеський замок та монастир капуцинів. Експедиції 2013/2017 років (Re-mastering 2024). Частина 1. Зовні.

Спадщина. Вишнівець. Замок. Палац. Експедиція 2016 року. Re-master 2024.

Спадщина. Золотий Потік. Замок. Експедиція 2016 року. Re-master 2024.