Спадщина. Одеса. Житловий будинок та кухонний флігель дачі родини Анатра. Частина 1. Екстер'єри. Експедиція 2019 року.
Підтримайте проект своїми лайками, поширенням та благодійною грошовою підтримкою.
Дякуємо всім Вам за те що Ви з нами!
Нагадуємо, там де це можливо, по кліку дивимось великі картинки.
Фінансова допомога на підтримку нашого проекту: https://uaaheritage.blogspot.com/2022/07/blog-post_31.html
В перші роки XIX століття, генерал-губернатор Арман Еммануель дю Плессі герцог де Рішельє, вирішує облаштувати території, які тоді були колишніми передмістями Одеси. Для цього він роздає землю уздовж моря в бік Малого Фонтану безплатно. Однак ті, кому пощастило отримати значні наділи (приблизно понад 30 гектар кожен), повинні були побудувати кам’яний будинок, висадити дерева та всіляко упорядковувати територію. У тих, хто такі умови не виконував, з тих чи інших причин, наділи забиралися.
Земля була спочатку роздана уздовж дороги до Малого Фонтану, з боку моря. Пізніше стали роздавати й землю з іншого боку дороги. Місце, яке нині відповідає Французькому бульвару, 28, тривалий період територіально знаходилося на великому земельному наділі, що тягнувся від Ботанічної вулиці (проспект Гагаріна) до дороги в Аркадію (нині – Академічна). Ця величезна територія була виділена для створення там саду Рішельєвського ліцею.
«Планъ хутора, принадлежащаго Одесскому Ришельевскому Лицею…». 1840-ті рр.
Пізніше територія саду скоротилася приблизно до нинішнього Шампанського провулку. Про це свідчать, наприклад карти 1835 року та 1840-х років. У 1855 році територія саду стає дачею Кошелєва.
«Планъ города Одессы гравированный въ военно-топографическомъ депо». 1854 р.
До 1875 року Ліцейський сад ще зберігався, принаймні він позначений на карті. Праворуч від саду з'являється велика дача Абрама Бродського, що простягалась від бульвару і до нинішнього проспекту Шевченка.
До 1888 року, територія саду Рішельєвського ліцею вже була нарізана на приблизно рівні земельні ділянки та розпродана міською владою.
«Планъ города Одессы. Состав. Городск. Землемҍръ М.М.Детерихсъ. 1894. Граверъ Г.Нитче»
З довідника «Вся Одесса» за 1899 рік, видно, що Бродські продали свою дачу по частинах. Фасадну частину по Французькому бульвару купив Абба Юрійович Цейнер.
«Черноморское побережье «Отрада – Дача Маразли». «Вся Одесса». Изданіе издательства «Одесскія Новости». Составилъ В.Висковскій. Одесса. Лит. Л.Пичманъ»
У 1912 році спадкоємці Абби Юрійовича Цейнера продають свою дачу Володимиру Анжеловичу Анатра.
11 червня 1913 року Володимир Анжелович подає до Будівельного відділення міської управи
«ПРОШЕНІЕ.
Прилагая при семъ проектъ съ копіями, честь имѣю просить о выдачѣ мнѣ разрѣшенія на сооруженіе дома особняка на мѣстѣ моемъ, состоящемъ по Французскому бульвару подъ №28 въ Александровскомъ Полицейскомъ Участкѣ горъ. Одессы. Работы будутъ производится подъ наблюденіемъ архитектора Ю.м. Дмиртенко, подписку котораго при семъ прилагаю.
Владиміръ Анжеловичъ Анатра».
Як зрозуміло з «Прошенія…», архітектором виступив відомий одеський архітектор Юрій Дмитренко.
Архітектор Ю.М.Дмитренко. Портрет. Фото
До 1914 року комплекс дачі було зведено, й Володимир Анжеловіч Анатра разом з дружиною переїжджають з Євангелічного провулка 7, де вони проживали раніше, на Французький бульвар.
Комплекс дачі В. А. Анатра складався з житлового будинку, кухонного флігеля, стаєнь (?), огорожі в кам’яних стовпах з двома воротами. Перші — парадні, проходили практично по лінії сучасної трансформаторної підстанції на Французькому бульварі, другі — господарські, розташовувались в межах огорожі по лінії нинішнього проїзду між комплексом дачі В. А. Анатра та ОНУ ім. Мечнікова.
Будинок житловий. Ламаний в плані, північно-східний кут вирішено баштою ¾ кола. Об’ємно-просторова структура асиметрична та формується чотирма об’ємами. Максимальні розміри в плані 30,90х30,40 м. Будинок двоповерховий (в парадній частині) та триповерховий з підвалом (в господарській частині).
Максимальна висота в гребені господарської частини становить 14,0 м).
Будинок викладено з пиляних блоків ракушняка та вапняка з вставками червоної обпаленої цегли у вузлах найбільших навантажень. Фасади вирішено в романській стилістиці течії стилю ретроспективізм.
Фасади розшито під руст (первісна розшивка прихована за пізнішими шарами цементного тинькування, товщина яких варіюється в межах 10-50 мм). Вікна з прямими та стрільчастими перемичками. Дверні прорізи прямокутні, окрім дверей в межах тамбура парадного входу східного фасаду, які мають стрільчасту форму завершення.
Портал парадного входу вирішено стрільчастою аркою, яка спирається на дві напівколони. Відповідно архітектурі вікон, прорізів та дверей, вирішено їхнє обрамлення. Відкрита тераса другого поверху спиралася на опорний шестикутний стовп та дві колони, формуючи навіс над відкритою терасою першого поверху.
Фронтон центрального об’єму житлової частини завершувався пінаклями (нині повністю зберігся один, фрагментарно – два). Декоративні пінаклі та вази завершували й інші частини фасадів. Фриз з півкруглих арок, карниз – тягнений. Парапет завершується аркатурою зі стрільчастих барельєфних арок.
флігель
Перекриття будинку різняться за матеріалом та технологією виконання: залізобетонні по металевих балках; великорозмірних блоків вапняку по металевих балках; по дерев’яних та по металевих балках. На окремих ділянках дерев’яні конструкції перекриттів укріплені металевими конструкціями.
Якщо Ви маєте бажання, і найголовніше маєте на це можливість, то можете приєднатися до фінансування проєкту. Нам дуже приємна і дорога Ваша підтримка.
Княпаємо сюди ===> Посилання для надання фінансової допомоги на підтримку нашого проєкту: на експедиції та існування блогу та файлосховища.
Підписуйтесь на сторінки проєкту на:
Технічні партнери проєкту:
найпрофесійніший сервіс з ремонту квадрокоптерів та багато якого іншого обладнання в Україні
та
хмарне сховище для синхронізації файлів між комп'ютерами, мобільними пристроями та веб-аккаунтом, яке надає користувачам 1 ТБ для зберігання фото, музики, відео, різних файлів і документів.
ну як то, так =))
P. S. A cup of hot, strong coffee won't hurt with our project! Come on! It's only a dollar!
P R E S S ===>>> and support us!
P.S. ПРОЕКТ НЕ ЗАЙМАЄТЬСЯ ЗБОРОМ КОШТІВ І ПОЖЕРТВ НА РЕМОНТИ, РЕСТАВРАЦІЇ ТА РЕКОНСТРУКЦІЇ ОБ'ЄКТІВ АРХІТЕКТУРНОЇ СПАДЩИНИ, ПРО ЯКІ МИ РОЗПОВІДАЛИ ТА РОЗПОВІДАЄМО У СВОЇХ СТАТТЯХ.
Це є прерогативою місцевих органів, громад, громадських об'єднань чи благодійних фондів.
Коментарі
Дописати коментар