Спадщина. Комарно. Замок. Експедиція 2017 року.

Колись Комарно красувалося пристойним набором всяких укріплень, та й саме містечко було куди більш структурованим і гармонійним, ніж зараз. Далі дамо слово Володимиру Пшику, який у своїй знаменитій книзі "Укріплені міста, замки, Оборонні двори та інкастельовані сакральні споруди Львівщини XIII - XVIII століть." (2008) про містечко написав наступне: "… Комарно. Місто — районний центр до 1959 року. Розташоване на Верещиці, за 18 км на пд. від районного центру. Колись село входило до значних маєтків галицького старости Миколая Парави, гербу Огоньчик, але після його загибелі в 1450 році перейшло у власність його близького родича — Станіслава Ходецького гербу Повала...

Підтримайте проект своїми лайками, поширенням та благодійною грошовою підтримкою.

Дякуємо всім Вам за те що Ви з нами!

Нагадуємо, там де це можливо, по кліку дивимось великі картинки.

Фінансова допомога на підтримку нашого проекту: https://uaaheritage.blogspot.com/2022/07/blog-post_31.html


...Саме він виклопотав в Казимира Ягайловича привілей на міський статус поселення (28.03.1473). Одночасно власник побудував у Комарно замок. У першій половині XVI століття місто перебувало в руках краківського воєводи Оттона Ходецького, а згодом перейшло на Яна Мелецького. Наприкінці XVI століття маєток успадкував Ян Остророг, який був одружений з донькою Мелецького. Надалі Комарно належало магнатам Вишневецьким, Огінським і Лянцкоронським. За часів Остророгів — Яна, його сина Миколая і внука, також Миколая, який помер у 1659 — в містечку була їх резиденція, поряд з якою було закладено звіринець. Мабуть, палацова будівля Остророгів у XVII столітті була подальшою розбудовою колишнього оборонного двору XV-XVI століть. Ще в другій половині XIX століття були видимі старі вали біля тогочасного палацу, який знаходився неподалік міста…

…Земляні фортифікації у вигляді валів мало також і саме містечко, проте вони не вберегли його від руйнувань, як під час козацького походу 1648 року, так і турецько-татарського — в 1672. Б. Януш відзначив наявність земляних валів, які називалися "шведськими", що могло бути пов'язано або зі шведським нападом Густава Адольфа або Карла XII. Окрім зовнішніх укріплень міста, їх певним доповненням або місцем останньої оборони був римо-католицький храм, на якому по лінії фризу йшов ряд кленоподібних стрільниць, а з тильної сторони споруди було викопано штучний рів, як певна перешкода на випадок нападу…

З іконографії в книзі приведена мініатюрка карти Міга, а також гравюра XVII століття авторства Р. Де Хоге з видом на Комарно зі східного боку. Події, зображені на гравюрі, варті окремої згадки. Можливо, тільки завдяки битві в 1672 році Комарно потрапило в поле зору художника і тепер у нас є таке ось цінне зображення. Карту ви знайдете нижче, а гравюра ось:

Отже, для початку хочеться зрозуміти, які саме укріплення були в місті, потім потрібно визначити, де вони находились. Владимир Пшик згадує замок, побудований у 1470-х роках, потім резиденцію («палацову споруду») Остророгів кінця XVI - I половини XVII століття, а під зав'язку повідомляє про вали, що оточували палац, видимі ​​ще в XIX столітті десь на околиці міста. Можливо, всі згадані будівлі перебували територіально на одній ділянці. За містом є відповідна під опис ділянка — потужне замчище прекрасної схоронності з куртинами та 4-ма бастіонами, земляна класика I половини XVII століття (?).

Замок знаходиться на деякому віддаленні від старого міста. Судячи з усього, він був відносно відокремленим оборонним пунктом, який хоч і захищав підступи до міста, але безпосередньо в пояс міської оборони включений не був.

Богдан Януш у своїй книзі 1918 року відзначав наявність якихось «шведських» земляних валів. Володимир Пшик припустив, що ці укріплення отримали свою назву завдяки військовим діям часів Густава Адольфа (цей Густав мається на увазі?) Або Карла XII (1682 - 1718). З тексту Володимира Пшика можна подумати, що мова йде про якесь інше укріплення, з замком він ці шведські вали прямо не пов'язував, а ось мені попередньо хочеться цей опис зв'язати саме з замком, тому що його земляні бастіонні укріплення цілком могли використовуватися аж до початку XVIII століття. Начебто навіть на якихось картах зустрічався підпис «шанець» поруч з замком, але поки не виходить пригадати, де саме таке побачив. Поки ж просто хотів звернути увагу, що, можливо, описаний Янушем об'єкт — це замчище.

З балачок з місцевим сторожем:

в 1968, здається, році, раптом серед поля з'явилася яма, з якої стирчало крило "студебекера". З ями невідомі чоловіки винесли два ящики невідомо чого. Наступного дня яма щезла.

Ось вам і підтвердження легенд про те, що від комарницького замку йшло два підземних ходи до двох храмів, розташованих від укріплень майже на однаковій відстані: до місцевого храму та до храму в Переможному.

Тут одне незрозуміло: в Переможному храм модерновий. Хоча, можливо, його звели на місці більш давнього храму.

Комарно на мапі Ф. фон Міга (1779-1782)

Комарно на австрійській мапі 1861-1864 рр.

Джерела:

zamki-kreposti.com.ua

castles.com.ua

Якщо Ви маєте бажання, і найголовніше маєте на це можливість, то можете приєднатися до фінансування проєкту. Нам дуже приємна і дорога Ваша підтримка.

Княпаємо сюди ===> Посилання для надання фінансової допомоги на підтримку нашого проєкту: на експедиції та існування блогу та файлосховища. 


Дякуємо всім не байдужим до нашої Архітектурної Спадщини та нашого проєкту "Українські Архітектурні Пам'ятки. Спадщина”.

Підписуйтесь на сторінки проєкту на: 




Технічні партнери проєкту:

найпрофесійніший сервіс з ремонту квадрокоптерів та багато якого іншого обладнання в Україні

та

 

хмарне сховище для синхронізації файлів між комп'ютерами, мобільними пристроями та веб-аккаунтом, яке надає користувачам 1 ТБ для зберігання фото, музики, відео, різних файлів і документів.


ну як то, так =))


P. S. A cup of hot, strong coffee won't hurt with our project! Come on! It's only a dollar!

P R E S S ===>>> and support us!

P.S. ПРОЕКТ НЕ ЗАЙМАЄТЬСЯ ЗБОРОМ КОШТІВ І ПОЖЕРТВ НА РЕМОНТИ, РЕСТАВРАЦІЇ ТА РЕКОНСТРУКЦІЇ ОБ'ЄКТІВ АРХІТЕКТУРНОЇ СПАДЩИНИ, ПРО ЯКІ МИ РОЗПОВІДАЛИ ТА РОЗПОВІДАЄМО У СВОЇХ СТАТТЯХ.

Це є прерогативою місцевих органів, громад, громадських об'єднань чи благодійних фондів.

Коментарі

Популярні дописи з цього блогу

Спадщина. Олеський замок та монастир капуцинів. Експедиції 2013/2017 років (Re-mastering 2024). Частина 1. Зовні.

Спадщина. Вишнівець. Замок. Палац. Експедиція 2016 року. Re-master 2024.

Спадщина. Золотий Потік. Замок. Експедиція 2016 року. Re-master 2024.