Спадщина. Нова Могильниця. Римо-католицька церква св. Юзефа. 1857-1865. Експедиція 2018 року.

Недалеко міста Теребовлі знаходиться одне з найстаріших поселень Теребовлянського району – село Могильниця, яке фактично складається з двох частин: Нової Могильниці та Старої Могильниці. Розміщене воно на берегах річки Гнила Рудка. В довоєнний період на ній працювали три водяних млини, зараз залишився лише один (в Старій Могильниці), переведений він на електроенергію, але деяке обладнання залишилось старе та працює, зокрема великі жорна. Назва села походить від чотирьох великих могил, що знаходяться на північ від села. Через село проходив торговельний шлях з Кам'янця-Подільського до Львова.

Підтримайте проект своїми лайками, поширенням та благодійною грошовою підтримкою.

Дякуємо всім Вам за те що Ви з нами!

Нагадуємо, там де це можливо, по кліку дивимось великі картинки ...

Фінансова допомога на підтримку нашого проекту:

https://m-a-d-m-a-x.livejournal.com/588508.html

Перед центральним входом стоїть «місійна пам’ятка», з датою 1867 рік (скоріш за все дата закінчення будівництва костелу). Дві заглибини можливо залишись після влучення куль з вогнепальної зброї.

В новішій частині села знаходиться закинутий костел святого Юзефа, який споруджено у 1857-1865 роках коштом Юзефа Старшинського (Józefa Stanislawa Starzeńskiego) зусиллями ks. Jozefa Zawistowskiego. 25.08.1890 року його консекровано. Ушкоджену під час I світової війни святиню відремонтував після війни ks. Stanislaw Nowacki. З приходом комуністів, польська громада села фактично зникла і костел з того часу стояв пусткою. Потім комуністи влаштували в храмі склад зерна.

Споруда збудована з червоного каменю, кар’єр якого знаходився в селі. Оскільки в ближніх селах практично не було костелів (найближчий у с. Вербівці), то святиня слугувала для парафіян кількох сіл, відспівувати покійників також возили сюди. З храмової дзвіниці один дзвін (найбільший) забрали в місцеву церкву св. Архистратига Михаїла (1793), доля інших невідома.

Зараз храм руйнується. Вітром відриває листи бляхи, які валяються серед дерев. Частина даху відсутня, склепіння все ще ціле. Всередині збереглися розписи на стінах. По залишках декору на стінах, та розписів в середині, можна здогадатися наскільки красивим і величним був костел, не зважаючи на свої не гігантські розміри.

Гробівець Йозефа Старшинського, фундатора храму та власника села. В могилі поховано також його родичів. Місцеві жителі розказували, що півтора року тому, осінню, до костелу приїжджало авто з невідомими людьми, які копали землю позаду гробівця. За їхніми здогадками звідти забирали чашу, яку заховали ще під час війни коли поляки покидали село.

2011. Фото Script/olegter

Джерела:

https://ukrainaincognita.com/ternopilska-oblast/terebovlyanskyi-raion/kostel-sv-yuzefa-1857-s-mogylnytsya

https://vk.com/topic-31957610_25379454

https://koscioly.livejournal.com/9534.html

Якщо Ви маєте бажання, і найголовніше маєте на це можливість, то можете приєднатися до фінансування проєкту. Нам дуже приємна і дорога Ваша підтримка.

Княпаємо сюди ===> Посилання для надання фінансової допомоги на підтримку нашого проєкту: на експедиції та існування блогу та файлосховища. 


Дякуємо всім не байдужим до нашої Архітектурної Спадщини та нашого проєкту "Українські Архітектурні Пам'ятки. Спадщина”.

Підписуйтесь на сторінки проєкту на: 




Технічні партнери проєкту:

найпрофесійніший сервіс з ремонту квадрокоптерів та багато якого іншого обладнання в Україні

та

 

хмарне сховище для синхронізації файлів між комп'ютерами, мобільними пристроями та веб-аккаунтом, яке надає користувачам 1 ТБ для зберігання фото, музики, відео, різних файлів і документів.


ну як то, так =))


P. S. A cup of hot, strong coffee won't hurt with our project! Come on! It's only a dollar!

P R E S S ===>>> and support us!

P.S. ПРОЕКТ НЕ ЗАЙМАЄТЬСЯ ЗБОРОМ КОШТІВ І ПОЖЕРТВ НА РЕМОНТИ, РЕСТАВРАЦІЇ ТА РЕКОНСТРУКЦІЇ ОБ'ЄКТІВ АРХІТЕКТУРНОЇ СПАДЩИНИ, ПРО ЯКІ МИ РОЗПОВІДАЛИ ТА РОЗПОВІДАЄМО У СВОЇХ СТАТТЯХ.

Це є прерогативою місцевих органів, громад, громадських об'єднань чи благодійних фондів.

Коментарі

Популярні дописи з цього блогу

Спадщина. Олеський замок та монастир капуцинів. Експедиції 2013/2017 років (Re-mastering 2024). Частина 1. Зовні.

Спадщина. Вишнівець. Замок. Палац. Експедиція 2016 року. Re-master 2024.

Спадщина. Золотий Потік. Замок. Експедиція 2016 року. Re-master 2024.