Спадщина. Наварія. Римо-католицька церква св. Валентина (Успіння Пресвятої Діви Марії 1739 - 1748). Експедиція 2021 року.
А ще у 1578 році Наварія отримала магдебурзьке право. У 1618-1621 роках татари знищили у Наварії перший (дерев'яний) костел, споруджений наприкінці XVI - на початку XVII століть.
Підтримайте проект своїми лайками, поширенням та благодійною грошовою підтримкою.
Дякуємо всім Вам за те що Ви з нами!
Нагадуємо, там де це можливо, по кліку дивимось великі картинки.
Фінансова допомога на підтримку нашого проекту: https://uaaheritage.blogspot.com/2022/07/blog-post_31.html
Ми проїжджали повз храму багато разів. І у 2013-му, і у 2017-му коли відзнімкували його зовні, і в інші роки, намагаючись попасти всередину, але марно — храм не відчиняв нам свої двері. От же, рухаючись після експедиції, у 2021 році, 17 липня ввечері, ми знов проїжджали поруч. На інформаційній таблиці ми побачили об'яву — завтра о 10-й буде відбуватись служба. Й було прийнято рішення — заночувати тут і з ранку нарешті попасти в середину...
2013
2017
1630 року пожежа знищила дерев'яний храм, збудований коштом Е. Гумницької. У 1641-1645 роках було споруджено муровану святиню (також за кошти Е. Гумницької). У 1645 році цей храм консекрував єпископ А. Сжедзинський. 1648 року храму завдали шкоди козаки Б. Хмельницького, проте він швидко був відновлений.
і ось нарешті двері храму для нас відкрилися (хоча на світлині й закриті =) — пійдемо до середини...
2013
У 1739 році святиню через поганий технічний стан частково розібрали. До 1748 року на її місці за проектом архітектора Б. Меретина коштом родини Венявських збудували новий мурований храм, оздоблення та оснащення якого тривало ще кілька десятиліть. У художньому оформленні інтер'єру брав участь художник. С. Строїнський, а також скульптор О. Осинський. В інтер'єрі зберігся живопис, що належить кисті А. Тавеліо (1770). 25 червня 1758 року у цьому храмі єпископ Перемишльський Вацлав Сераковський вручив митрополичий палій новопризначеному Львівському митрополиту Владиславу Лубенському.
Споруду в стилі бароко складено з пісковику та червоної цеглини на вапняному розчині. Вона являє собою тринефну чотиристовпну базиліку з п'ятигранною апсидою і симетрично розташованими квадратними в плані бічними приміщеннями. Головний фасад завершено високим бароковим фронтоном, прикрашеним білокам'яними вазами. В оформленні фасадів застосовано коринфський ордер. Головний неф перекритий системою хрестових склепінь, бічні нефи – сферичними склепіннями.
360º панорама. Для перегляду в повноекранному режимі, з високою якістю, натискаємо на значок Toggle Fullscreen англійською мовою, перший в правому верхньому куті
1766 року було споруджено дзвіницю. Побудовано за проектом архітектора П. Полейовського. Цегляна, прямокутна в плані, одноярусна, двох прогонна, завершена розвиненим бароковим фронтоном, в якому влаштований один отвір для дзвона. Оформлена пілястрами, карнизами складного профілю, вазами та іншими архітектурними деталями, виготовленими з білого каменю. Обидві споруди складають єдиний ансамбль у стилі бароко, що належить до львівської архітектурної школи.
Ну і як завжди — архівна частина...
фото А. Бохнака, 1927 (з сайту castles.com.ua та zabytki.pl)
Фігури Поміркованості та Справедливості
Марк і Матвій
Фігури євангелістів (1763-1768 рр.) з амвона
ще пара фігур...
12 липня 1774 року архієпископ Вацлав Сераковський консекрував храм. У 1902, 1907, 1928-1929, та 1938 роках відбувалися ремонти святині. З березня 1946 року по 1991 рік храм перебував закритим (тут був склад). 23.05.1991 року його було по новому освячено. Нині його, в основному, відремонтовано, тільки зовні його все не можуть привести до ладу.
фото другої половини XX століття (з сайту rkc.lviv.ua)...
Святиня у документах з давніх часів по принаймні 2011 рік була відома під титулом Успіння Пресвятої Діви Марії. Проте ще у XVII столітті вона стала санктуарієм св. Валентина, оскільки тут зберігались реліквії цього святого, а також особливо вшановувався образ св. Валентина, якому було присвячено бічний вівтар, що зберігся до нашого часу. Очевидно, саме тому і був змінений титул храму на св. Валентина.
Джерела:
https://rkc.in.ua/index.php?l=u&m=k&f=ozlvpu&p=lvpunavl
https://www.pslava.info/NavarijaS_KostVoznesinnja_1985PamjatnykyGradostroytelstva,241701.html
http://www.rkc.lviv.ua/Navariya-pl
https://castles.com.ua/navaria.html
http://www.zabytki.pl/sources/bochnak/foto-4.html
Якщо Ви маєте бажання, і найголовніше маєте на це можливість, то можете приєднатися до фінансування проєкту. Нам дуже приємна і дорога Ваша підтримка.
Княпаємо сюди ===> Посилання для надання фінансової допомоги на підтримку нашого проєкту: на експедиції та існування блогу та файлосховища.
Підписуйтесь на сторінки проєкту на:
Технічні партнери проєкту:
найпрофесійніший сервіс з ремонту квадрокоптерів та багато якого іншого обладнання в Україні
та
хмарне сховище для синхронізації файлів між комп'ютерами, мобільними пристроями та веб-аккаунтом, яке надає користувачам 1 ТБ для зберігання фото, музики, відео, різних файлів і документів.
ну як то, так =))
P. S. A cup of hot, strong coffee won't hurt with our project! Come on! It's only a dollar!
P R E S S ===>>> and support us!
P.S. ПРОЕКТ НЕ ЗАЙМАЄТЬСЯ ЗБОРОМ КОШТІВ І ПОЖЕРТВ НА РЕМОНТИ, РЕСТАВРАЦІЇ ТА РЕКОНСТРУКЦІЇ ОБ'ЄКТІВ АРХІТЕКТУРНОЇ СПАДЩИНИ, ПРО ЯКІ МИ РОЗПОВІДАЛИ ТА РОЗПОВІДАЄМО У СВОЇХ СТАТТЯХ.
Це є прерогативою місцевих органів, громад, громадських об'єднань чи благодійних фондів.
Коментарі
Дописати коментар