Спадщина. Королево. Замок Налаб (Нелаб, Ньолаб, Nyalábvár). Частина 3. Експедиція 2015 року.
початок тут - https://uaaheritage.blogspot.com/2023/11/nyalabvar-1.html та/и тут - https://uaaheritage.blogspot.com/2023/11/nyalabvar-2-2015.html
Дякуємо всім Вам за те що Ви з нами! Нагадуємо, там де це можливо, по кліку дивимось великі картинки.
Фінансова допомога на підтримку нашого проекту: https://uaaheritage.blogspot.com/2022/07/blog-post_31.html
1809 - 1869 роки. Замкова гора зі схематичним зображенням руїн кам`яних будівель фіксується на австрійській карті.
1858 - 1859 роки. Угорський уряд фінансувало проведення масштабних розкопок на замчище.
Кінець XIX - початок XX століття. Угорський військовий історик Шоуш Елемер (1844 - 1929), відомий дослідник фортифікаційних об'єктів Угорщини, склав план замку Нялаб, а також зобразив на малюнку замкову гору. Збереження руїн і, можливо, фантазія Елмера дозволили йому створити один із самих детальних планів замку. На жаль, поки складно з упевненістю сказати, які з ділянок укріплень автор зобразив на основі виявлених руїн і фундаментів, а які зазначив на основі своїх припущень.
Судячи з малюнка, у зазначений період руїни основного замкової споруди були куди більш масивними, ніж у наші дні. Тоді, можливо, стіни замку ще були цілі уздовж всього периметра тераси. На план Елемер, крім усього іншого, зазначив палац (південно-східна частина замку) і кухню (південно-західна частина замку). Особливо цікаво те, що ще один вхід в замок автор зобразив на крутому східному схилі пагорба. На думку Елемера, біля східного підніжжя гори знаходилося допоміжне укріплення (барбакан), що захищало доступ до своєрідного «фунікулеру», ведучому на вершину пагорба, до воріт у східній замковій стіні. Ніхто інший, крім Елемера, не згадує про існування такого складного комплексу східних замкових воріт.
Від укріплень південної тераси вже тоді мало що залишилося, однак кілеподібна вежа, зображена на малюнку Елемера, здається більш масивною, ніж в наші дні, та і її обриси відрізняються від тих, які можна бачити сьогодні. У північній частині південної тераси, у замкового рову, що розділяє дві тераси, можна помітити якусь будівлю, можливо кам'яні руїни оборонних споруд.
У цей же період починається бурхливий розвиток мистецтва фотографії, що сприяє появі всіляких листівок з видами пам'яток Закарпаття. Замок Нялаб, як один із наймальовничіших об'єктів Кіральхази, неодноразово потрапляв на фотографії, а потім і на листівки.
1920-і роки. Закарпаття знаходиться під владою Чехословаччини. У цей період чехи проводили розкопки на замковій горі.
1945 - 1947 роки. Орієнтовно в цей період на вершині замкового пагорба розгорнули радянську радіолокаційну станцію, внаслідок чого територія замку перетворилася на режимний об'єкт з обмеженим доступом. Місцевим жителям було заборонено наближатися до гори. Солдати, що обслуговували РЛС, розібрали замкову каплицю, побудовану в 1530-му році. Мотиви демонтажу пам'ятника архітектури поки залишаються не до кінця з'ясованими. За однією версією каплиця заважала розгортанню комплексу РЛС, за іншою версією її розібрали заради будівельного матеріалу, а дерев'яні елементи конструкції солдати використовували для опалення в зимовий час. Місцевому жителю Яношу Токачу вдалося врятувати дзвін каплиці, який пізніше передали греко-католицькій церкві села Дубове (Тячівський район Закарпаття), де він і знаходиться в наші дні. Ймовірно, в період 1940-х років були пошкоджені й інші уцілілі до того часу ділянки замкових руїн.
1947 рік. Королево отримало статус селища міського типу.
1960-і - 1980-і роки. Руїни замку починають досліджувати радянські історики та архітектори.
1970-і роки. На території замку провела розвідувальні роботи палеолітична експедиція Музею Природи (м.Київ) на чолі з В.Н. Гладиліним. Під час цих робіт було виявлено середньовічний двосічний меч. Знахідка має велике значення, оскільки мечі на замчищах знаходять досить рідко. Нечисленність подібних знахідок ускладнює датування меча з Королево, оскільки складно застосувати стосовно нього метод аналогії (датувати на основі порівняння зі схожими знахідками). Попередньо меч датують періодом XV - XVI століть. Меч двосічний. Його довжина 97,3 см, довжина клинка 81,3 см, ширина - 6,5 см, товщина - 0,4 см, перетин лінзоподібний. Вістря трикутної форми, що не заточене, у перетині прямокутне, товщина - 0,4 см. Черен довжиною 16 см, в перетині прямокутний. Зараз меч знаходиться в експозиції Музею збройних сил України (Київ).
1993 рік. На місці зруйнованої в 1945-му році каплиці була побудована невелика церква Пресвятої Діви Марії. 8 вересня її двері відкрилися для парафіян. Цікавим елементом зовнішнього декору церкви стали дві картини, що зображують храм і розташовану на південь від нього кілеподібну вежу станом на 1530 і на 1922-1947 роки. Зображення замчища станом на 1530 рік не відображає більш-менш реальний зовнішній вигляд комплексу будови замку Нялаб в цей період.
2007 рік. В рамках програми з вивчення замків Закарпаття Інституту карпатознавства Ужгородського Національного Університету була організована археологічна експедиція, в рамках якої були проведені розвідувальні розкопки на території королівського замку. Розкопки повинні були пролити світло на питання хронології замку, дати інформацію про період його зведення.
Були закладені 2 шурфи розмірами 3х2 метри. Вперше - на території північної тераси (в межах основної частини замкового комплексу), поблизу південної оборонної стіни, біля воріт. Другий - в куті на дорозі, що простягнулася від північної тераси замку до південної.
Шурф 1. Квадратний в плані майданчик шурфу з трьох сторін обмежений кам'яними стінами замку.
Верхній шар (0 - 0,7 м) - пласт темно-сірої глини зі значною кількістю кісток і кераміки. У цьому шарі був виявлений фрагмент склянки, унікальної для регіону. Подібні високоякісні судини вироблялися на Мораві, імовірно в Лоштіце (Чехія). Вони були доступні тільки для феодалів вищого рангу. Попередньо знахідку з Королево датують другим половиною XV - початком XVI століття. Знахідка дозволила зрушити на 160 км на схід ареал поширення моравського імпорту.
Під шаром глини залягає шар (0,7 - 1,1 м) чорної гумусованої землі. Цей шар насичений інвентарем, тут, крім іншого, було виявлено цілі посудину й озброєння (наконечники арбалетних стріл). На стрілах помітні сліди використання, тому археологи зв'язали походження шару зі штурмом замку. У цьому шарі також був виявлений фрагмент імпортної лоштіцкої кераміки. Колекція інвентарю шару датується XV - перший половиною XVI століття.
Нижній шар шурфу (1,1 - 2,1 м) складається з шару жовтої глини та будівельного сміття. На 2-метровій глибині була виявлена монета Альберта (1437 - 1439 роки). На основі цієї знахідки можна визначити час, коли майданчик між двома кам'яними стінами засипали будівельним сміттям. Шар засипки належить до моменту перебудови замку, а не до початкового етапу його зведення, оскільки в завалах будівельного сміття попадалися обтесані камені - фрагменти інтер'єру більш раннього кам'яного укріплення.
Шурф 2. Як і 1-й шурф, також складається з 3-х добре помітних шарів. Верхній шар складає темно - сіра гумусована глина, під якою залягає шар глини коричневого кольору. У східному куті шурфу, над материком, простежується шар галькової підсипки. Знахідки шурфу представлені остеологічним матеріалом (кістками) і фрагментами гончарної кераміки.
У шарах обох шурфів була зібрана значна колекція остеологічного матеріалу - 2413 примірники кісток тварин, серед яких домінували кістки свині та кабана (44,6%), кістки птиці (28,4%) і кістки корови (22,4%). Відзначені так само знахідки кісток козулі, оленя, вовка (або собаки).
Розкопки показали, що життя на замчищі в XIV столітті (саме до цього періоду попередньо віднесли зведення укріплень) явно не була інтенсивною, на що натякають мізерні знахідки у відповідному рівні культурного шару. Перебудову замку віднесли до XV століття. Після цієї реконструкції фіксується сплеск життєдіяльності на замчищі, завдяки чому був сформований потужний культурний шар, багатий знахідками. До XVI століття був віднесений штурм замку. Життя на замчищі не затихає як мінімум до початку XVII століття. Найбільш ранні залізні знахідки, виявлені на замчищі, датують кінцем XV - початком XVI століття, найпізніші - кінцем XVI - перший половиною XVII століття.
Наші дні. Тераси пагорба, на яких перебували укріплення замку, в наші дні не забудовані. Лінії цих терас відносно непогано збереглися, завдяки чому можна загалом реконструювати конфігурацію укріплень пагорба. Велика частина оборонних споруд замку раніше була зруйнована і розібрана. Вціліли лише окремі фрагменти замкових укріплень. Значна частина замчища густо покрита заростями невеликих дерев і чагарників, які не тільки приховують від очей вцілілі укріплення, але і руйнують дожили донині руїни.
На майданчику північної тераси можна побачити руїни замкових стін, які в одних місцях зруйновані аж до рівня фундаменту, а в інших місцях все ще підіймаються над рівнем замкового двору на значну висоту. Найкраще уцілів південно-західний кут укріплень, стіни якого в наші дні підіймаються на 9-метрову висоту. Внутрішні побудови замку не збереглися, лише в центрі двору простежуються сліди засипаного колодязя. Збереглися руїни барбакану, в одній зі стін якого можна побачити арку проїзду.
На майданчику південної тераси вціліла лише одна споруда старого замку - кілеподібна вежа. Її висота в наші дні досягає 7 метрів. На всій іншій території тераси сліди укріплень вже не простежуються. Велика частина тераси являє собою відносно рівний майданчик, місцями вкритий чагарником і заростями молодих дерев. У центральній частині південної тераси можна побачити церкву, побудовану тут в 1993 році на місці старої каплиці XVI століття, зруйнованої в 1945 році.
джерело - http://zamki-kreposti.com.ua/zakarpatskaya-oblast/korolevskij-zamok-njalab
Княпаємо сюди ===> Посилання для надання фінансової допомоги на підтримку нашого проєкту: на експедиції та існування блогу та файлосховища.
ну як то, так =))
P. S. A cup of hot, strong coffee won't hurt with our project! Come on! It's only a dollar!
P R E S S ===>>> and support us!
P.S. ПРОЕКТ НЕ ЗАЙМАЄТЬСЯ ЗБОРОМ КОШТІВ І ПОЖЕРТВ НА РЕМОНТИ, РЕСТАВРАЦІЇ ТА РЕКОНСТРУКЦІЇ ОБ'ЄКТІВ АРХІТЕКТУРНОЇ СПАДЩИНИ, ПРО ЯКІ МИ РОЗПОВІДАЛИ ТА РОЗПОВІДАЄМО У СВОЇХ СТАТТЯХ. Це є прерогативою місцевих органів, громад, громадських об'єднань чи благодійних фондів.
Коментарі
Дописати коментар