Спадщина. Сколе. Римо-католицька церква Семи Скорбот Матері Божої (1891 - 1892) та старий центр. Експедиція 2020 року.

Спочатку поговоримо та подивимось на римо-католицьку церкву Семи Скорбот Матері Божої. У 50-х роках XVII століття у Сколе із заснуванням міста було збудовано дерев'яний філіальний храм св. Домініка парафії Різдва Пресвятої Діви Марії у Стрию коштом В. Заславського. 1743 року тут створили парафіяльну експозитуру, а душпастирство ввірили отцям-кармелітам з Дрогобича. У 1888 році святиня згоріла, а 1889 року Сколе вперше згадується як самостійна парафія.

Підтримайте проект своїми лайками, поширенням та благодійною грошовою підтримкою.

Дякуємо всім Вам за те що Ви з нами! Нагадуємо, там де це можливо, по кліку дивимось великі картинки.

Фінансова допомога на підтримку нашого проекту: https://uaaheritage.blogspot.com/2022/07/blog-post_31.html


У 1891-1892 роках було споруджено сучасний мурований храм за проектом архітектора А. Камінобродзького зусиллями о. А. Ванатовича за кошти доброчинців. Було збудовано також мурований парафіяльний та дерев'яний господарчий будинки. У 1925 та 1934 храм відновили та оздобили стіни.

У 194?-1993 роках святиня була закрита (була складом, технічним приміщенням). 17 вересня 1994 року повернену церкву освятили, а у другій половині 90-х років відремонтували. Парафію обслуговують дієцезіальні священники.

А зараз поговоримо про саме містечко.
Сколе (укр. Сколе) - місто в Стрийському районі Львівської області України. Адміністративний центр Сколівської міської громади. Розташований в долині річки Опір в Українських Карпатах. Історичний центр етнографічної області Бойківщини, внесений до списку історичних населених місць України. Щодо походження назви міста Сколе існують три різні версії:
- від слова «скеля», оскільки долина, в якій розташоване місто, оточена скелями. Версія малоймовірна, адже власне скель в районі майже немає.
- від племені сколотів, які нібито заселяли в давнину ці землі. Версія також представляється неправдоподібною, тому що основний життєвий ландшафт скіфської цивілізації - це степи.
- від дієслова «сколоти» - існує легенда, що базується на Лаврентіївському літописі, що тут в 1015 році від руки брата Святополка загинув князь туровський Святослав Володимирович, син Володимира Великого, з дружиною Параскою і дружинниками. Під час нападу Святополк, прозваний в народі «окаянним», вигукував: «Сколите їх усіх!». Ця версія найбільш поширена і має кілька літературних варіантів, які з часом обросли, так званими, народними переказами.

подивимось на стару центральну міську забудову...

Місто вперше згадується в історичних документах в 1397 році. Але люди жили тут набагато раніше, про що свідчать археологічні знахідки. Через Сколе здавна проходив важливий торговий шлях на Закарпатті. Після смерті князя Володимира Святославича в 1015 році його син Святослав Володимирович (князь древлянський), дізнавшись про вбивство своїх братів Бориса і Гліба, вирішив бігти в Угорщину, звідки по легенді відбувалася його дружина. Але воїни зведеного брата-суперника Святополка Окаянного наздогнали його на березі річки Опір поблизу нинішнього міста Сколе.

На березі річки Стрий в битві загинули семеро синів Святослава, і селище на тому місці досі називають Семигинів (в пам'ять сімох загиблих). Легенда розповідає про жорстоку битву між Сколе і Гребеновим. Вся долина вздовж Опори була покрита тілами загиблих. Сили Святополка були більшими, і він віддав наказ: «Сколоти їх усіх». З цим епізодом легенда пов'язує назву міста Сколе. Князь Святослав загинув в цій битві, а його дружинники відмовилися перейти на службу до Святополка й осіли в Бескидах, поклавши початок Славському. Дочка (за іншою версією - дружина) Святослава, Парасковія (Парашка) сховалася на вершині гори та, поцілена дружинниками Святополка, загинула (за легендою - кинулася з вершини гори). Зараз гора названа на її честь Парашкою.

Поруч з поселенням Сколе в 1660 році власник околиць Олександр Януш Заславський заснував містечко Олександрію. У центрі містечка було споруджено дерев'яний замок. Згодом за містечком залишилася назва Сколе. У XVIII столітті в містечку і присілку Демне була закладена доменна піч і скляний заводик (гута). У XIX столітті власник Сколе граф Євген Кінський збудував в Демнє парову лісопильню. У 1864 тут була створена найбільша в Галичині сірникова фабрика. У 1886 великі підприємці Гредель і Шмідт перекупили сколівські ліси. Барон Гредель перебудував лісові промисли, заклав каменоломню, організував механічні майстерні, спорудив гідроелектростанцію.
Після прокладки через Сколе залізничної лінії в 1885 році в місті та околицях стало розвивається рекреаційне господарство. У цей період були відкриті пансіонати, вілли для відпочивальників, туристичне бюро, кінотеатр, пляжі над річкою Опір, трамплін, хокейне поле, каток, створена перша в Карпатах санна траса. У 1912 місто Сколе стало повітовим центром.

ковані балкони...

C 14 листопада 1939 року в складі Української Радянської Соціалістичної Республіки Союзу Радянських Соціалістичних Республік. У 1940 році Сколе отримав статус міста. Після початку Великої Вітчизняної війни 1 липня 1941 місто було окуповане німецькими військами. 9 серпня 1944 року звільнений від німецьких військ радянськими військами 4-го Українського фронту в ході Львівсько-Сандомирської операції. У січні 1989 року чисельність населення становила 6730 осіб, в цей час тут діяли деревообробний завод, завод пластмас та історико-краєзнавчий музей.

трошкі архивного від etoretro...

Джерела:
https://ru.wikipedia.org/wiki/Сколе
https://rkc.in.ua/index.php?&m=k&f=tmsb&p=lvskskmb&l=u&n=1
https://www.etoretro.ru/city3220.htm#z-z%7CDESC%7C1%7Cimage_date%7Call

Якщо Ви маєте бажання, і найголовніше маєте на це можливість, то можете приєднатися до фінансування проєкту. Нам дуже приємна і дорога Ваша підтримка. 


Дякуємо всім не байдужим до нашої Архітектурної Спадщини та нашого проєкту "Українські Архітектурні Пам'ятки. Спадщина”. 


Підписуйтесь на сторінки проєкту на: 


Технічні партнери проєкту:

найпрофесійніший сервіс з ремонту квадрокоптерів в Україні  


 та

 

 


хмарне сховище для синхронізації файлів між комп'ютерами, мобільними пристроями та веб-аккаунтом, яке надає користувачам 1 ТБ для зберігання фото, музики, відео, різних файлів і документів.

ну як то, так =))

P. S. A cup of hot, strong coffee won't hurt with our project! Come on! It's only a dollar!

P R E S S ===>>> and support us!

P.S. ПРОЕКТ НЕ ЗАЙМАЄТЬСЯ ЗБОРОМ КОШТІВ І ПОЖЕРТВ НА РЕМОНТИ, РЕСТАВРАЦІЇ ТА РЕКОНСТРУКЦІЇ ОБ'ЄКТІВ АРХІТЕКТУРНОЇ СПАДЩИНИ, ПРО ЯКІ МИ РОЗПОВІДАЛИ ТА РОЗПОВІДАЄМО У СВОЇХ СТАТТЯХ. Це є прерогативою місцевих органів, громад, громадських об'єднань чи благодійних фондів.

Коментарі

Популярні дописи з цього блогу

Спадщина. Олеський замок та монастир капуцинів. Експедиції 2013/2017 років (Re-mastering 2024). Частина 1. Зовні.

Спадщина. Вишнівець. Замок. Палац. Експедиція 2016 року. Re-master 2024.

Спадщина. Золотий Потік. Замок. Експедиція 2016 року. Re-master 2024.