Спадщина. Пилипець. Церква Різдва Богородиці. Експедиція 2015 року.
Дякуємо всім Вам за те що Ви з нами! Нагадуємо, там де це можливо, по кліку дивимось великі картинки.
Фінансова допомога на підтримку нашого проекту: https://uaaheritage.blogspot.com/2022/07/blog-post_31.html
Переважає версія, згідно з якою розкішну барокову церкву Різдва Пресвятої Богородиці збудували з ялинових брусів з 1759 до 1762 року. Певна перебудова могла відбутися в 1841(табличка з цією датою прибита на північній стіні нефа), ремонти проводилися в 1941 та 1961 роках. А в 1979 церкву перекрили новою дранкою. Розповідають, що в 1939 році угорське окружне керівництво пропонувало громаді збудувати муровану церкву в обмін на деревину липи, ясенів і тополь, що росли навколо церкви, але люди відмовилися.
Форми споруди суворі та величні. Однакові по ширині бабинець і неф утворюють великий зруб, а вівтарна частина - менший. Обидва зруби покриті крутими двосхилими дахами. Головне декоративне навантаження несуть західний фасад і вежа, увінчана бароковими формами. Зустрічаємо тут і нове явище в порівнянні з бароковими церквами сусідній Воловеччини - вишукану аркаду нижніх голосниць і чудовий архітектурний елемент - ґанок з профільованими стовпчиками, зараз, на жаль, закритими новою обшивкою з дощок і скла.
До 1947 року храм належав греко-католицькій парафії, а потім, після ліквідації Греко-Католицької Церкви був приєднаний до РПЦ. На початку 90-х років цей храм став об'єктом конфліктів селян, коли одну неділю в храмі молилися православні, а друге - греко-католики. Потім православна громада вирішила побудувати свій храм. Відтоді дві частини села - греко-католицька і православна - живуть мирно.
Церква за списком пам'яток архітектури датується 1780 роком. На споруді зафіксовані ще дві дати, які очевидно є датами ремонтів: табличка з датою 1841 яку можна побачити зовні на північному зрубі нефа, і напис «DJ 1851 jul» на верхній балці ґанку. Усередині храму центральний обсяг перекритий коробовим склепінням, бабинець і вівтар - плоскою стелею. Стіни всіх зрубів та склепіння оббиті картоном. Но особливу увагу заслуговує не перемальований, за словами настоятеля, чотириярусний іконостас кінця XVIII століття - традиційної форми. При західній стіні нефа влаштовані досить широкі хори. Виріз між бабинцем і нефом зроблений на всю ширину бабинця з двома різьбленими стовпами.
Іконостас, який теж є пам'яткою архітектури, за формою нагадує ніби він зроблений сучасними закарпатськими майстрами, але різьблення вказує на роботу давніх майстрів. Імовірно роботи здійснювалися майстрами з Галичини. На верху бабинця є зображення годинника, час на годиннику показує час початку літургії в храмі. Особливу увагу заслуговують хрести на храмі. Вони незвичайної форми, збережені з давніх часів.
На Верховині є така особливість: храми мають подвійне посвячення, друге свято цього храму, окрім Різдва Пресвятої Богородиці, є Святе Благовіщення.
З південно-східного боку церкви побудована двоярусна дзвіниця, накрита восьмигранним шатровим дахом, побудована одночасно з церквою. Вона споруджена в верховинському стилі, має масивні стіни, попри свій розмір, двоярусна. Старі дзвони забрали в Першу світову війну, три нові відлиті в ливарні Ференца Егрі 1924 році.
панорама церковного подвір'я
переросток - https://www.4sync.com/web/directDownload/2Sh3S5CF/5ozc24.219b7f17641df88d0ff872a3c24f85ce
та інтерьєру
переросток - https://www.4sync.com/photo/sUXqmuth/Pilipets_in_middle.html
Довідка: Церква Різдва Пр. Богородиці розташована на невеликому підвищенні в центральній частині села Пилипець, на березі річки Репинки, напроти через річку знаходиться Православний храм (архітектурний пам'ятник позначений дорожнім знаком).
Джерела:
transcarpathiatour.com.ua
karpatinfo.net.ua
Княпаємо сюди ===> Посилання для надання фінансової допомоги на підтримку нашого проєкту: на експедиції та існування блогу та файлосховища.
ну як то, так =))
P. S. A cup of hot, strong coffee won't hurt with our project! Come on! It's only a dollar!
Коментарі
Дописати коментар