Спадщина. Русин. Церква Св. Апостола Євангелиста Луки. 1878. Експедиція 2019.

Маленький Русин розташований всього за кілометр від державного кордону на Сокальщині шо на Львівщині (не забудьте документ, який посвідчує вашу особу!). Деревяна церква стоїть у центрі села, в долині, на невеликій ділянці. У 1880 році село належало до Сокальського повіту, в селі було 63 будинки і 368 жителів та 6 будинків і 45 жителів у панському дворі (з них 235 греко-католики, 165 римо-католиків і 13 юдеїв).

Підтримайте проект своїми лайками, поширенням та благодійною грошовою підтримкою.

Дякуємо всім Вам за те що Ви з нами!

Нагадуємо, там де це можливо, по кліку дивимось великі картинки.

Фінансова допомога на підтримку нашого проекту: https://uaaheritage.blogspot.com/2022/07/blog-post_31.html


На 01.01.1939 у селі проживало 630 мешканців (440 українців-грекокатоликів, 160 українців-римокатоликів, 20 поляків і 10 євреїв). Село входило до об'єднаної сільської ґміни Варенж Място, яка входила до Сокальського повіту Львівського воєводства. У 1944 році село віддали Польщі, українців вивезли до СРСР, натомість завезли поляків. 15 лютого 1951 році, відповідно до радянсько-польського договору, передане до складу УРСР. Поляки були виселені, а село заселене українцями з ліквідованого села Середній Угринів.

Попередня дерев'яна церква походила з XVIII століття. У 1878 році збудовано існуючу дерев'яну церкву, а перед 1895 роком - муровану стінну дзвіницю на північ від святині. Виселені у 1946 році мешканці повернулися до своїх місць у 1955 році.

Церква в часі підпілля належала до РПЦ, і зрідка відбувалися богослужіння, які служив о. Федоронько, а в 1954 році тодішня влада закрила її. Церква стояла зачиненою з 1956 по 1989 рік. Використовувалася на склад зерна.

У виданні "Церкви України. Перемиська єпархія" В.Слободяна, твердження, що "У 1989 році громада розпочала спорудження нової мурованої святині" не відповідає дійсності - в селі немає навіть натяку на подібне будівництво.

Невідомо, чому святиню не збудували на підвищенні... Підвалини тризрубної будівлі поставлені на цегляний підмурівок. Вівтар гранчастої форми, має прибудовані з обох сторін ризниці. Церкву оточує піддашя. Над входом у святиню зробили двосхилий дашок на деревяних стовпах. У південній стіні бабинця є бічні двері. Стіни церкви вертикально шальовані дошками і дошками з лиштвами. Наву завершує дуже низький світловий восьмерик, який увінчує непропорційно великий ліхтар з маківкою. Будівля зовні у нормальному стані.

У 1988 році був наданий священик Богдан Лилик, і парафіяни взялися до відбудови понівеченої церкви. Проводились реставраційно-відновлювальні роботи. Після чого відбувалися богослужіння РПЦ.

В часі виходу УГКЦ з підпілля парафіяни радо вітали цю подію. Конфліктів і поділів не відбулося завдяки о. декану Володимиру Вітту і о. Богдану Лилику. У 2005 р. за участі ієромонаха Василя Вороновського відбулися реколекції.

1992. Світлина І. Синкальського.

Джерела:

http://decerkva.org.ua/rusyn.html

https://www.pslava.info/RusynS_CerkSvLuky,212411.html

https://cerkva.online/item/2469-cerkva-svyatogo-apostola-luki-s-rusin-lvivska-oblast

https://uk.wikidark.org/wiki/Русин_(село)

Якщо Ви маєте бажання, і найголовніше маєте на це можливість, то можете приєднатися до фінансування проєкту. Нам дуже приємна і дорога Ваша підтримка.

Княпаємо сюди ===> Посилання для надання фінансової допомоги на підтримку нашого проєкту: на експедиції та існування блогу та файлосховища. 


Дякуємо всім не байдужим до нашої Архітектурної Спадщини та нашого проєкту "Українські Архітектурні Пам'ятки. Спадщина”.

Підписуйтесь на сторінки проєкту на: 




Технічні партнери проєкту:

найпрофесійніший сервіс з ремонту квадрокоптерів та багато якого іншого обладнання в Україні

та

 

хмарне сховище для синхронізації файлів між комп'ютерами, мобільними пристроями та веб-аккаунтом, яке надає користувачам 1 ТБ для зберігання фото, музики, відео, різних файлів і документів.


ну як то, так =))


P. S. A cup of hot, strong coffee won't hurt with our project! Come on! It's only a dollar!

P R E S S ===>>> and support us!

P.S. ПРОЕКТ НЕ ЗАЙМАЄТЬСЯ ЗБОРОМ КОШТІВ І ПОЖЕРТВ НА РЕМОНТИ, РЕСТАВРАЦІЇ ТА РЕКОНСТРУКЦІЇ ОБ'ЄКТІВ АРХІТЕКТУРНОЇ СПАДЩИНИ, ПРО ЯКІ МИ РОЗПОВІДАЛИ ТА РОЗПОВІДАЄМО У СВОЇХ СТАТТЯХ.

Це є прерогативою місцевих органів, громад, громадських об'єднань чи благодійних фондів.

Коментарі

Популярні дописи з цього блогу

Спадщина. Олеський замок та монастир капуцинів. Експедиції 2013/2017 років (Re-mastering 2024). Частина 1. Зовні.

Спадщина. Вишнівець. Замок. Палац. Експедиція 2016 року. Re-master 2024.

Спадщина. Золотий Потік. Замок. Експедиція 2016 року. Re-master 2024.