Спадщина. Русин. Церква Св. Апостола Євангелиста Луки. 1878. Експедиція 2019.
Підтримайте проект своїми лайками, поширенням та благодійною грошовою підтримкою.
Дякуємо всім Вам за те що Ви з нами!
Нагадуємо, там де це можливо, по кліку дивимось великі картинки.
Фінансова допомога на підтримку нашого проекту: https://uaaheritage.blogspot.com/2022/07/blog-post_31.html
На 01.01.1939 у селі проживало 630 мешканців (440 українців-грекокатоликів, 160 українців-римокатоликів, 20 поляків і 10 євреїв). Село входило до об'єднаної сільської ґміни Варенж Място, яка входила до Сокальського повіту Львівського воєводства. У 1944 році село віддали Польщі, українців вивезли до СРСР, натомість завезли поляків. 15 лютого 1951 році, відповідно до радянсько-польського договору, передане до складу УРСР. Поляки були виселені, а село заселене українцями з ліквідованого села Середній Угринів.
Попередня дерев'яна церква походила з XVIII століття. У 1878 році збудовано існуючу дерев'яну церкву, а перед 1895 роком - муровану стінну дзвіницю на північ від святині. Виселені у 1946 році мешканці повернулися до своїх місць у 1955 році.
Церква в часі підпілля належала до РПЦ, і зрідка відбувалися богослужіння, які служив о. Федоронько, а в 1954 році тодішня влада закрила її. Церква стояла зачиненою з 1956 по 1989 рік. Використовувалася на склад зерна.
У виданні "Церкви України. Перемиська єпархія" В.Слободяна, твердження, що "У 1989 році громада розпочала спорудження нової мурованої святині" не відповідає дійсності - в селі немає навіть натяку на подібне будівництво.
Невідомо, чому святиню не збудували на підвищенні... Підвалини тризрубної будівлі поставлені на цегляний підмурівок. Вівтар гранчастої форми, має прибудовані з обох сторін ризниці. Церкву оточує піддашя. Над входом у святиню зробили двосхилий дашок на деревяних стовпах. У південній стіні бабинця є бічні двері. Стіни церкви вертикально шальовані дошками і дошками з лиштвами. Наву завершує дуже низький світловий восьмерик, який увінчує непропорційно великий ліхтар з маківкою. Будівля зовні у нормальному стані.
У 1988 році був наданий священик Богдан Лилик, і парафіяни взялися до відбудови понівеченої церкви. Проводились реставраційно-відновлювальні роботи. Після чого відбувалися богослужіння РПЦ.
В часі виходу УГКЦ з підпілля парафіяни радо вітали цю подію. Конфліктів і поділів не відбулося завдяки о. декану Володимиру Вітту і о. Богдану Лилику. У 2005 р. за участі ієромонаха Василя Вороновського відбулися реколекції.
1992. Світлина І. Синкальського.
Джерела:
http://decerkva.org.ua/rusyn.html
https://www.pslava.info/RusynS_CerkSvLuky,212411.html
https://cerkva.online/item/2469-cerkva-svyatogo-apostola-luki-s-rusin-lvivska-oblast
https://uk.wikidark.org/wiki/Русин_(село)
Якщо Ви маєте бажання, і найголовніше маєте на це можливість, то можете приєднатися до фінансування проєкту. Нам дуже приємна і дорога Ваша підтримка.
Княпаємо сюди ===> Посилання для надання фінансової допомоги на підтримку нашого проєкту: на експедиції та існування блогу та файлосховища.
Підписуйтесь на сторінки проєкту на:
Технічні партнери проєкту:
найпрофесійніший сервіс з ремонту квадрокоптерів та багато якого іншого обладнання в Україні
та
хмарне сховище для синхронізації файлів між комп'ютерами, мобільними пристроями та веб-аккаунтом, яке надає користувачам 1 ТБ для зберігання фото, музики, відео, різних файлів і документів.
ну як то, так =))
P. S. A cup of hot, strong coffee won't hurt with our project! Come on! It's only a dollar!
P R E S S ===>>> and support us!
P.S. ПРОЕКТ НЕ ЗАЙМАЄТЬСЯ ЗБОРОМ КОШТІВ І ПОЖЕРТВ НА РЕМОНТИ, РЕСТАВРАЦІЇ ТА РЕКОНСТРУКЦІЇ ОБ'ЄКТІВ АРХІТЕКТУРНОЇ СПАДЩИНИ, ПРО ЯКІ МИ РОЗПОВІДАЛИ ТА РОЗПОВІДАЄМО У СВОЇХ СТАТТЯХ.
Це є прерогативою місцевих органів, громад, громадських об'єднань чи благодійних фондів.
Коментарі
Дописати коментар